Conditional Formating Kullanarak Tekrarlanan Değerleri Gizlemek

Aralık 27, 2016
52 Views

Günümüzde raporlama anlamında en çok kullanılan program malumunuz Microsoft Excel’dir. Ancak raporlama yapılırken Excel üzerinde bazen bazı verilerin görüntülenmesi istenmez. Bu yüzden Excel üzerinde raporlama yapılırken en çok istenen olaylardan bir tanesi aynı sütun içinde yer alan değerlerin tekrar tekrar gösterilmesini engellemektir.

Örneğimizde B sütunu içindeki “Ürün Adı” değerlerinin tek bir kere yazılmasını Conditional Formating (Koşullu Biçimlendirme) kullanarak sağlatacağız.

1.adım: Öncelikle tekrarlanan değerlerin olduğu sütunu veya hücre aralığını seçiyoruz.

2.adım: Home (Giriş) tab’ındaki Conditional Formatting (Koşullu Biçimlendirme) New Rule (Yeni Kural) seçeneğini seçerek kuralımızı oluşturmaya başlıyoruz.

3.adım: Formüle bağlı bir kural oluşturacağımızdan dolayı “Use a formula to determine which cells to format” (Biçimlendirilecek hücreleri belirlemek için formül kullan) seçeneğini seçiyoruz ve altta bulunan formül girilecek alana formülümüzü giriyoruz.

4.adım: Bir hücredeki verinin bir üstteki veriyle aynı olması durumunda yazının beyaz renkte olmasını sağlatacağımızdan formül girilen alana “=B2=B1” formülünü yazdık. Şimdi sırada verinin beyaz rengini vermek için Format(Biçim) düğmesi sayesinde açılan Format Cells (Hücreleri Biçimlendir) penceresinden rengimizi ayarlamayı sağlayacağız.

5.adım: Açılan penceredeki Font (Yazı tipi) sekmesindeki Color (Yazı Rengi) kısmından beyaz rengi seçiyoruz.

6.adım: Bütün açık pencerelerden OK (Tamam) düğmesi sayesinde kapatarak çıkıyoruz. İşlem bittiğinde aşağıdaki görüntüye kavuşmuş oluyoruz.

Böylece tekrarlanan verileri maskelemiş oluyoruz. Bu işlemi C ve D sütunlarındaki veriler için de yapabilirsiniz. Ancak C ve D sütunundaki verileri öncelikle sıralama işlemine tabii tutup tekrarlanan verileri bir araya getirmeniz gerekecektir.

You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares444 views
Ağ Teknolojileri
0 shares444 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares646 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares646 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

Leave a Comment

Your email address will not be published.