Exchange Server 2016’da “Web Server Remote Management” sorunu nasıl çözülür?

Mart 30, 2017
64 Views
1 Comments

Merhaba,

Bu makalemde sizlere Exchange Server 2016 ürününün CU4 update işlemi esnasında yaşanan Webserver Remote Management Sorunun Çözümünü anlatacağım. Buradaki asıl sorunun aslında remote management tarafında SSL sertifikasının Assing edilmemiş olmasından kaynaklı olduğunu belirtmek isterim.

İlk olarak aşağıda gördüğünüz gibi CU4 ISO dosyasındaki Setup.exe’yi çalıştırarak başlıyorum ve update yapmak istediğimde Configuration Prerequisites işlemlerinde ilk olarak ilerleme çubuğu %90 gösterirken uzun bir süre bekliyor Sonrasında hata veriyor.

Hatanın detaylarına baktığımızda bize EnableRemoteManagement (Remote Management Servisini Enable etmek istediğinden Yaptığı Servis kontrol) işleminde Hata aldığını iletiyor. Hatanın alt kırılımlarında aslında sorunun WMSVC üzerinde çözülmesi gerektiğini görebiliyoruz. Sonrasında IIS’i açıyor ve Server üzerindeyken (EXCHANGE3) Server Certificates Bölümüne giriş yapıp burada bir Self-Signet Certificate oluşturuyoruz.

Oluşturacağım Sertifikanın ismini WMSVC olarak verdim. Store olarak ise Personal seçtim.

Bu işlemin ardından Sertifikamı oluşturdum ve IIS üzerindeki Management Service bölümünden artık sertifikamı Servis’e assing edip serviste bulunan sorunu giderebilirim. İlk olarak yine IIS üzerinde Server üzerindeyken (EXCHANGE3) Management altında bulunan Management Service’e giriş yapıyorum.

Giriş yaptığımızdan sonra SSL certificate bölümünde herhangi bir SSL Sertifikasının Seçili olmadığını göreceğiz. Oluşturduğumuz sertifikayı SSL certificate altında göreceğiz (WMSVC ismi ile). Sonrasında bu sertifikayı seçelim.

Sertifikamızı seçtikten sonra Sağ taraftaki bölümden yaptığımız değişikliği kaydedelim.

Sonrasında Servisimizi Start Edelim.

Gördüğünüz gibi servisimiz başarılı bir şekilde start oldu. Şimdi kurulum penceremize tekrar dönelim ve işlemi retry yapalım.

Aşağıda gördüğünüz gibi sorunsuz bir şekilde install için uygun hala geldi. Buradan sonra artık install tıklayarak ilerleyeceğiz.

 

You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares446 views
Ağ Teknolojileri
0 shares446 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares256 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares256 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

One Response

Leave a Comment

Your email address will not be published.