Son İletiler

Sayfa: [1] 2
1
Güncel Teknoloji Haberleri / Siber Suç 4.0 Geliyor
« Son İleti Gönderen: Mücahid AKÇAY 11 Ocak 2017, 13:54:56 »
ESET, 2017’de bizi bekleyen dijital suç eğilimlerine ilişkin raporunu yayınladı.Rapor yeni bir suç döneminin başlamasına dikkat çekiyor. Siber Suç 4.0 olarak tanımlanabilecek bu yeni dönemde internet bağlantılı akıllı cihazlar, siber suç nesnesi olmaya başlayacak. Otomobil, buzdolabı, televizyon gibi akıllanan cihazlar, siber suçlular tarafından fidye istemek amacıyla kullanılacak.

Soğuk bir sabah telefonunuzdaki uygulama ile kapınızın önünde duran internet bağlantılı akıllı arabanızı uzaktan, konforlu mutfağınızdan çalıştırmak istiyorsunuz, ancak araç çalışmıyor. Bunun yerine telefonunuzda, aracınızı yeniden etkinleştirmek için X miktar dijital para birimi ödemeniz gerektiğini söyleyen bir metin ile karşılaşıyorsunuz. ESET Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb, yeni dönemde olabilecekleri böyle özetliyor.

Bu tespitler, global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in dijital güvenlik konusunda hangi konuların ön plana çıkacağını irdeleyen “2017 Trendleri: Güvenlik ve fidye“ başlıklı raporunda yer alıyor.

RoT (Ransomware of Things): Nesnelerin Fidye Yazılımı

Cihazların internet bağlantılı olarak akıllanmasını ifade eden Nesnelerin İnterneti’den (Internet of Things – IoT) sonra şimdi de Nesnelerin Fidye Yazılımlarının (Ransomware of Things – RoT) ortaya çıkması bekleniyor. Taktik ve tekniklerini sürekli geliştiren siber suçlular; bilgisayarlar, telefon ve tabletlerden sonra bu kez internet bağlantılı akıllı cihazları siber suç nesnesi olarak kullanmayı hedefleyecek.

Saldırı yüzeyi genişliyor

ESET Güvenlik Araştırmacısı Stephen Cobb, bu konudaki endişelerini şöyle aktarıyor:

“2016 yılı fidye yazılımlarının doruk noktasına ulaştığı bir yıl oldu. 2017’de bunların artık daha farklı biçimlerini göreceğiz. Nesnelerin interneti insanlık adına pek çok kolaylık sunarken, ne yazık ki siber suçlular için de daha geniş bir saldırı yüzeyi oluşmasına yardımcı oluyor.

Aslında bu anlattıklarımıza ilişkin örnekler de var. Geçtiğimiz yıllarda Wi-Fi bağlantılı çeşitli önde gelen Alman ve Japon otomobil üreticilerinin radyo sistemleri hacklenmiş ve kontrol edilemez hale getirilmişti. Bu örnek masum olmakla birlikte, gelecekte olabileceklere ilişkin güçlü bir ipucu vermektedir.“

Çapraz etkileşimler

2017’de çapraz etkileşim olasılığının da artacağına dikkat çeken Stehen Cobb, siber saldırganların, virüs bulaştırılmış IoT cihazlarını kilitleyerek çalışamaz duruma getirip fidye talep edebileceği gibi yine bu cihazlar yoluyla bir DDoS saldırısı düzenleyebileceğini ve bu yolla web siteleri ele geçirebileceklerini belirtiyor.

Bağlantılı hayat gelişiyor

2020 yılında 50 milyar cihazın internete ve birbirine bağlantılı hale gelmesi bekleniyor. Yine aynı dönemde otomobillerin de yüzde 90’ının internet bağlantılı hale dönüşeceği öngörülüyor. Ödeme işlemleri ise artan miktarda online ve mobil alanda geliştirilen finansal teknolojiler (fintech) üzerinden yapılacak.

Diğer tehditler

ESET raporunda yer alan diğer bilgilere göre, mobil cihazlara ilişkin koruma refleksinin henüz PC’ler düzeyinde olmaması nedeniyle 2017’de mobil cihazlara ilişkin tehditlerin artarak devam etmesi bekleniyor. Önemli bir başka saldırı noktası ise kritik altyapılar. Enerji santralleri, ulaşım ve sağlık sistemleri olağan hedeflere dönüşmüş durumda ve bu tür tehditler geniş kitlesel etkiye sahip olmaları nedeniyle büyük önem taşıyor.

Oyun konsolları da cazip hedef haline geldi

Yeni nesil video oyun konsolları artık nesnelerin interneti (IoT) kategorisine dahil ediliyor. Bu alan, büyük işlem kapasiteli cihazlarla birlikte, siber suçlular için geniş kullanıcı yelpazesine sahip çekici bir hedef haline geliyor. Oyun konsollarının masaüstü cihazlarla entegrasyonu da hesaba katılırsa, güvenlik hakkında yeni saldırı türlerinin ortaya çıkacağı öngörülüyor.

İnsan faktörü belirleyici

Tüm güvenlik tehdit ve önlemlerine karşın, siber güvenlik konusunda “insan faktörü” belirleyici olma özelliğini koruyor. Bu faktör, siber suçlular tarafından tehditleri yaygınlaştırmak amacıyla aktif olarak kullanılıyor ve kullanılmaya da devam edecek. Bu gerçekler doğrultusunda kullanıcıların ve işletmelerin güvenlik tehditlerine ilişkin mevcut bilgi ve bilinçlilik seviyesinin yükseltilmesi, 2017’de sıkça gündeme gelecek konulardan biri olacak.
2
 
Türkiye’nin ilk Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul, yeni dönem hedeflerini belirledi. 500 İstanbul Yönetici Ortağı Rina Onur Şirinoğlu, Türkiye’den milyar dolarlık küresel şirketler çıkartabilmek hedefiyle, 5 yıl içinde 100 girişime yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.
Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan 500 Startups ağı altında faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk ABD merkezli girişim sermayesi fonu olan 500 İstanbul, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaya kesintisiz devam ediyor. Yönetici Ortak Rina Onur Şirinoğlu’nun verdiği bilgiye göre, 500 İstanbul önümüzdeki 5 yıllık dönemde 100 girişime yatırım yapmayı hedefliyor.

Türkiye’ye ve dünyadaki Türk girişimcilerine odaklanan 500 İstanbul’un Temmuz ayının sonunda aktif hale geldiğini anımsatan Şirinoğlu, “15 Temmuz’dan hemen sonra başlayan süreçten bugüne kadar, eğlenceden sağlığa, ulaşımdan perakendeye, farklı alanlarda 12 girişime yatırım yaptık. 2016 sonu ile 2017 ilk çeyreğinde 5 yatırıma daha imza atmayı hedefliyoruz. 2017’de portföyümüze 20 girişim daha eklemeyi planlıyoruz. 5 yıl içinde ise yatırım yaptığımız girişim sayısının 100’yi bulacağını düşünüyoruz” dedi.
 
Türkiye’den milyar dolarlık girişimler çıkarmayı hedefliyor
 
“Portföyümüzde Türkiye pazarını hedefleyen şirketler de yer alıyor ancak büyük çoğunluğu küresel pazarlara oynayan şirketler oluşturuyor” diye konuşan Rina Onur Şirinoğlu, “Amacımız, Türkiye’den çıkıp dünya genelinde başarıya ulaşan, değeri milyar dolarlarla ifade edilen şirketler oluşmasına destek olmak. 500 İstanbul olarak bölgedeki ilk ve tek global erken aşama yatırım fonu konumundayız. Fonumuzun yatırımcıları arasında Türkiye’nin önde gelen holdingleri ve yatırım firmalarının yanı sıra iş dünyasından isimler bulunuyor. 4 ay gibi kısa bir süre içinde 12 girişime destek vermiş olmamızın, yatırımcılarımızın Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine olan inançlarını en iyi şekilde yansıttığına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.   

Kaynak : http://www.bthaber.com/girisimcilik/silikon-vadisi-merkezli-500-istanbul-fonu-100-girisime-yatirim-yapacak/1/19715
3
Güncel Teknoloji Haberleri / Türkiye'de Tor Ağı yasaklandı
« Son İleti Gönderen: Mehmet PARLAKYİĞİT 19 Aralık 2016, 11:28:38 »
Deep Web yani derin web'in olmazsa olmazı Tor ağına yasak geldi. Artık Türkiye'deki kullanıcılar, yasal olarak Tor ağını kullanamayacaklar. Peki bu yasak neler değiştirecek?Bilgi Teknolojileri Kurumu BTK, OHAL ve yaşanan terör sorunları nedeniyle son dönemlerde internet üzerindeki kontrollerini artırmıştı. Kontrollerin artmasından sonra yeni haberler de gelmeye devam ediyor.

VPN ile girilebiliyor
Yasaklı sitelere, VPN üzerinden girildiği gibi, Tor ağını da VPN üzerinden girebiliyorsunuz. VPN ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki makalemizden alabilirsiniz.

Tor ağı nedir?
Daha önce Deep Web ile ilgili yazdığımız makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Deep Web ile ilgili tüm detayları makalelerimizden okuyabilirsiniz.

Aslında Tor Ağı, temel olarak bir VPN servisi ile benzerlik gösteriyor. Tor Browser ile erişilen Tor Ağı, kullanıcıyı Dünya üzerindeki birçok noktadaki farklı bilgisayarlar üzerinden geçiren bir bağlantı sağlıyor. Yani VPN servisinde olduğu gibi Dünya’nın belli bir noktasındaki sunucudan değil de, birçok farklı bölgedeki birçok farklı bilgisayarlar üzerinden erişim sağlıyor.Durumun böyle olması da, özellikle tecrübesiz kitleler tarafından tamamiyle gizli dolaşım imkanı sunduğu şeklinde, yanlış bir yorumlamaya tabii tutuluyor. Elbette ki diğer VPN servislerine nazaran çok daha Karmaşık bir bağlantı süreci oluşturduğu için, takip edilmesi ciddi anlamda zorluk gösteriyor. Ama bu demek değildir ki Tor Ağı ile dolaşım sağlayan kimseler, kesinlikle bulunamaz!

Kaynak: ShiftDelete.Net
4
Office 365 / Office 365 Evrimi
« Son İleti Gönderen: Mehmet PARLAKYİĞİT 17 Aralık 2016, 15:35:28 »
5
Güncel Teknoloji Haberleri / iOS 10.2'de Türk imzası!
« Son İleti Gönderen: Mehmet PARLAKYİĞİT 16 Aralık 2016, 15:10:31 »
iOS 10.2'de Türk güvenlik araştırmacıları çalıştı
Apple, geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 10.2 için paylaştığı sürüm notlarında güvenlikle alakalı bir kaç açığın da kapatıldığını açıkladı.

İlgi çekici olan kısım ise; Apple'ın kritik olarak sınıflandırdığı açıklardan birisinde Türk güvenlik araştırmacılarının imzası var.Trapmine isimli Türk güvenlik şirketi tarafından ortaya çıkarılan bu açık Apple tarafından da doğrulanarak iOS 10.2 sürümünde giderildi.
 
Türk güvenlik araştırmacıları CVE-2016-7627 numaralı açık ile yazı tiplerinin verebileceği bir zararı keşfederek Apple'a bildirdiler ve Apple'ın iOS 10.2 güvenlik sürüm notları sayfasında kendilerine yer  buldular.
 
Ayrıca aynı açığın macOS Sierra'yı da etkilediğini farkeden araştırmacılar Apple'ın macOS güvenliğini bir adım ileriye taşımasında yardımcı oldu.


Kaynak: shiftdelete.net
6
Windows / Flash içeriklere bir darbe de Microsoft’tan
« Son İleti Gönderen: Mücahid AKÇAY 15 Aralık 2016, 17:59:08 »


Flash platformun tüm hızıyla çökmeye devam ediyor. Steve Jobs’ın yıllar öncesinde savaş açtığı ve son yıllarda HTML5’in karşısında tutunamayan Flash, yavaş yavaş tarihin tozlu sayfalarında yerini alıyor. Geçen günlerde yaptığımız haberde Chrome’un Flash içerikli siteleri engelleyeceğini sizlere aktarmıştık. Şimdi bu hamlenin bir benzeri Microsoft cephesinden geliyor.

Belirtilenlere göre şimdilik Windows Insider üyelerinin görebildiği yeni Microsoft Edge sürümünde Flash içerikli siteler açılmaya çalışıldığında bir uyarı görüntüleniyor. İçeriğin engellendiğini belirten uyarıda engellemenin devam etmesi veya kaldırılması yönünde iki farklı seçenek kullanıcıya sunuluyor. Söz konusu yeniliğin kullanıcılara sunulacak olan yeni Microsoft Edge güncellemesiyle birlikte gelmesi bekleniyor. İnternet tarayıcı devlerinin bu türde engellemelere gitmesinin Flash’ın ölümünü hızlandıracağı düşünülüyor.

KAYNAK : http://www.log.com.tr/flash-iceriklere-bir-darbe-de-microsofttan/
7
Microsoft, bireyleri ve kurumları siber güvenlik alanında bilinçlendirmek, 2017 yılında beklenen riskler ve tehditlere karşı hazırlıklı olmak ve siber güvenlik alanında sunduğu global çözümleri aktarmak üzere 14 Aralık’ta İstanbul’da Güvenlik Zirvesi düzenledi. Etkinlik kapsamında Microsoft’un siber güvenlik alanında başarılı olmuş çözümleri, siber saldırılara karşı kullanılan yeni teknolojilerle birlikte paylaşıldı.
Dünya üzerindeki 1.5 milyar cihazın güvenliğinden sorumlu ve milyonlarca şirketin güvendiği, dünyanın en büyük bulut platformlarının güvenliğini 7 gün 24 saat sağlayan Microsoft, siber güvenlik konusunda birçok alanda çalışmalar yapıyor. Yapılan bu çalışmalar, Microsoft’un siber güvenlik çözümleri, örnek vakalar ve iş ortaklarının katılımı ile 14 Aralık’ta İstanbul’da düzenlenen Güvenlik Zirvesi’nde ele alındı. 300’ün üzerinde katılımcının katıldığı etkinlikte siber dünyanın tehlikeleri ve kurumların siber güvenliği konuları ele alındı, olası tehlikeleri karşı hazırlıklı olmanın önemi masaya yatırıldı.
Siber güvenliğimiz pamuk ipliğine bağlı
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, geleceğin başarısının, güvenliğin başarısına bağlı olduğuna dikkat çekerek, bugün güvenli bir teknolojik altyapının şirketler için sürdürülebilir büyümenin ön koşulu olduğunu vurguladı. Siber saldırıların her geçen gün giderek arttığını ve 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen siber saldırıların iş dünyasında 209 milyon dolar zarar verdiğini belirten Kansu, ülkemizde de internet altyapısını ve siber güvenliğin pamuk ipliğine bağlı olduğuna dikkat çekti. Kansu, “Gün geçmiyor ki yeni bir siber saldırı alarmı verilmesin. Günümüzün dijital dünyasında siber saldırılar ne yazık ki tüm özel şirketlerin, kamu kurumlarının ve tüketicilerin karşı karşıya kaldığı bir tehdit. Araştırmalara göre, kimlik çalınmaları ve saldırının fark edilmesi arasında geçen ortalama 229 günde 160 milyon müşteri kaydı ele geçiriliyor, bu da pazarda 3 trilyon dolar değerinde bir zarara yol açıyor. Siber suçluların, bilgisayar sunucularını gasp etme tehdidiyle 2016’nın ilk üç ayında işletme ve kurumlardan 209 milyon dolar topladığını biliyor muydunuz? Birçok şirketin çeşitli nedenlerle bu tür saldırıları bildirmediği düşünülürse gerçek tutar herhalde bundan çok daha yüksektir. Bu tehditleri göz önünde bulundurduğumuzda Microsoft Türkiye olarak sizleri olası ataklara karşı bilgilendirmek üzere gerçekleştireceğimiz Microsoft Güvenlik Zirvesi ile Microsoft Türkiye olarak siber güvenlik alanında yaptığımız çalışmaları ve bilgi birikimimizi siber güvenlik alanındaki uzmanlarımızla birlikte aktarmayı planlıyoruz” dedi.
Siber güvenlik için siber direnç şart
Microsoft olarak 2015 yılında sadece siber güvenlik alanına 1 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Kansu, kurumlara ve bireylere daha fazlasını başarabilmeleri için güvenlik teknolojilerini 3 ana prensip üzerine inşa ettiklerini belirtti. Kansu sözlerine şöyle devam etti; “Microsoft’un güvenliğe olan yaklaşımını 3 ana başlık altında toplayabiliriz: Bunlardan birincisi Microsoft’un kendi platformları içerisinde dahili olarak sunduğu güvenlik çözümleridir. İkincisi tamamen güvenliğe odaklanmış ve bütün platformları koruyabilen bulut bilişim odaklı çözümlerimiz, üçüncüsü ise güvenlik alanında sunduğumuz danışmanlık. Günümüz korsanlarının sürekli kendini geliştirdiği düşünülürse, bilgi işlem ekiplerinin de kendini geliştirmesi ve doğru çözümleri kullanmaları gerekiyor. Güvenlik amaçlı klasik yöntemler yerine artık yapay zekanın da kullanıldığı, kimlik yönetiminin önceliklendirilmeli, kullanıcı davranışlarını analiz eden, farklı davranış şekilleri yakaladığında uyarı veren, yapay zekayla öğrenip kendini geliştiren çözümler tercih edilmeli ve güncel yazılımlar kullanılmalıdır. Sağlıklı ve sürdürülebilir siber güvenlik altyapısı için kurumların bu yaklaşımları benimsemesi çok önemli.
Siber güvenlik gerek kamu gerekse özel sektörde bugün sıklıkla kulağımıza çalınan bir konu. Siber direnç ise pek çok kişi için yeni bir kavram olabilir. Farklı ama aynı derecede öneme sahip ve birbirini tamamlayan bu iki kavramın, bilişim güvenliği için ne anlama geldiğini size aktarmak isterim. Bu disiplinler, teknolojinin modern toplumumuzdaki hızlı evrimi ve giderek yaygınlaşmasıyla giderek daha önem kazanmaktadır. Siber güvenlik şimdilik siyaset ve iş liderleri tarafından siber dirençten daha fazla konu edilse de toplumlarımızın, ekonomilerimizin güvenliğini sağlamamız veya kronik streslere, akut şoklara dayanabilmemiz için biri olmadan diğeri asla yeterli olmayacaktır. Kurumların siber güvenlik yatırımları ne kadar önemli ise, saldırılar karşısında daha esnek, daha dirençli ve daha çabuk toparlayıp karşı koyabilmelerini mümkün kılan direnç sistemlerin inşa edilmesi de bir o kadar önemlidir. Çalışanlarla, süreç yönetimini ve teknolojiyi bir arada değerlendiren, kurumların kas gücünü belirleyen siber direnç senaryoların giderek daha önem kazanacağına inanıyoruz.”
Türkiye siber saldırganların hedefinde
Microsoft tarafından üç ayda bir yayınlanan Güvenlik İstihbarat Raporu'nda (SIR) yer alan bilgilere göre Türkiye, yüzde 40.3 kötü amaçlı yazılım bulunma oranı ile yüksek riske sahip ülkeler arasında yer aldı. Siber Tehdit Durum Raporu’na (CTM) göre Türkiye, Avrupa bölgesinde fidye yazılım saldırılarını en fazla yaşayan ülke durumundayken, dünyada ABD ve Brezilya'dan sonra üçüncü sırada yer alıyor.
8
UnifyTR editörleri Kerim CANTÜRK ve Safa SARICA katılımı ile Beykoz Üniversite’sinde kurumsal şirketlerdeki Bilgi Teknolojileri ve Veri Güvenliğinden bahsedecekler.

Katılımcılara en çok kullanılan teknolojileri aktarıp veri güvenliğinde ise siber tehlikelere ve bu tehlikelere nasıl önlem alabilecekleri konusunu ele alacaklar.

Twitter’da #UnifyTRBeykozUni hastagı ile bizlere katılabilirsiniz.

9
ESET, bireysel kullanıcılara yönelik 10’uncu sürüm ürünlerini ve bu kapsamda yeni geliştirilen ESET Smart Security Premium’u kullanıma sundu. Ortalama bir internet kullanıcısının en az 15 parolaya sahip olduğu gerçeği dikkate alınarak tasarlanan ESET Smart Security Premium, en büyük güvenlik sorununa dönüşmeye başlayan parola oluşturma ve hatırlama derdine çözüm getiriyor.
ESET; dijital sistemleri hedef alan virüs, truva atı, solucan, rootkit, botnet, oltalama teknikleri, casus yazılımlar ve şifre-fidye programları gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı 10’uncu sürüm güvenlik yazılımlarını bir basın toplantısıyla duyurdu.
 
ESET Smart Security Premium
Yeni 10’uncu sürüm ürünleri arasında yer alan ESET Smart Security Premium, güçlü ekstra nitelikleriyle siber tehditlere karşı global antivirüs dünyasındaki en kapsamlı korumayı sunan ürün olarak öne çıkıyor. Zararlı yazılımlara karşı korumanın yanında parolaları, web kameralarını, dosyaları ve tüm ev ağlarını tek bir tümleşik çözümle korumak üzere hazırlandı. ESET Smart Security Premium’un en can alıcı ve herkesi ilgilendiren çözümlerinden biri olarak ise ‘Parola Yöneticisi‘ dikkat çekiyor.


Ortalama bir internet kullanıcısının en az 15 parolası veya şifresi var
“ESET verilerine göre internet kullanan bir kişinin bankacılık, alışveriş, e-posta ve sosyal medya hesapları nedeniyle en az 15 parola veya şifresi var“ bilgisini paylaşan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Bu kadar parola ne güvenle saklanabliyor, ne de akılda tutulabiliyor. Zaten her hafta en az 1 şifre de unutuluyor. Ayrıca çok basit oluşturulan ya da tüm hesaplar için aynı kullanılan parolalar nedeniyle de parola konusu, dijital hayattaki en büyük güvenlik sorunlarından birine dönüşmüş durumda. ESET Smart Security Premium bünyesinde yer alan Parola Yöneticisi, bu sıkıntıya güçlü bir çözüm getiriyor. Kullanıcıların parolalarını güvenle yönetebilmelerini, saklayabilmelerini ve web formlarını otomatik doldurabilmelerini sağlıyor” açıklamasını yaptı.
ESET Parola Yöneticisi, dünyanın önde gelen ordu standardı olan AES‑256 ile çalışıyor. Sadece kullanıcı tarafından bilinen bir ana parola, diğer parolalara erişimi yönlendiriyor. Senkronize veri tabanı ile parola talep eden web siteleri veya hesaplar otomatik olarak açılabiliyor.
 
Bireysel ürün ailesi genişledi
ESET, giderek karmaşıklaşan tehditler karşısında ihtiyaca uygun internet güvenliği çözümleri sunmak üzere 10’uncu sürümde bireysel ürün ailesini genişletti. Yenilenen efsanevi ESET NOD32 Antivirus’ün yanı sıra bireysel güvenlik ürünleri yelpazesine ESET Internet Security ve ESET Smart Security Premium yazılımları katıldı. Böylece ESET, 10’uncu sürümle birlikte temel seviyeden premium seviyeye dek seçenekli yeni ürün portföyünü hayata geçirmiş oldu.
 
Kameraya izinsiz erişim bitiyor
ESET Internet Security 10, modemlerdeki yaygın sistem açıklarına karşı ‘Ev Ağı Koruması‘ ve kamera erişimini kısıtlayan ‘Web Kamerası Koruması‘ gibi iki yeni özellikle geliyor. ESET Smart Security Premium ise bu özelliklerin yanı sıra şifreleme uygulaması ‘ESET Secure Data‘, online oyun oynayanların çok yoğun maruz kaldığı script saldırılarını engelleyen ‘Script-Tabanlı Saldırı Koruması‘ ve ‘ESET Parola Yöneticisi‘ ile geliyor.
 
En büyük tehdit korunmamaktır!
ESET Türkiye CEO’su Alain Soria, siber tehdit sayı ve türlerinin hızla artmaya devam ettiğine dikkat çekti. Soria, “2015 başında 500 milyon adet olan zararlı yazılım sayısı 600 milyon adede ulaşmak üzere“ dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Dijital sistemler dünyada her dört saniyede bir saldırıya maruz kalıyor. Durum böyle olunca hem Türkiye’de hem de tüm dünyada dijital güvenlik konusu ilk gündem maddesi haline geldi. Siber saldırılar zengin-fakir, genç–yaşlı ayrımı yapmıyor. Bu nedenle paramızı, verilerimizi, fotoğraflarımızı kaybetmemek için önlem almalıyız. Korunmuyorsak, doğrudan hedefiz ve baktığımızda da esasen en büyük tehdit korunmamaktır.“
10
Forum Hakkında / Genel Forum Kuralları
« Son İleti Gönderen: Mücahid AKÇAY 02 Aralık 2016, 14:43:18 »
Forum yöneticileri kurallara uymayan mesajları ve konuları her zaman değiştirme ve silme hakkına sahiptir.

Forum içerisinde tehdit edici örf ve adetlere aykırı din, dil, ırk, cinsiyet ayrımına yönelik mesajlar göndermek ve forum kullanıcılarını küçümser davranışlarda bulunmak kesinlikle yasaktır.

Aynı konuya sürekli olarak ardada cevap yazmak (flood yapmak) kesinlikle yasaktır. Eğer sorununuz var ise ve yöneticilere direkt bildirmek istiyorsanız bildir tuşuna basarak sorununuzu flood yapmadan yöneticilere iletebilirsiniz

Yeni konu açmadan önce aynı konu hakkında açılmış bir başlık var mı öğrenmek için Forumda Ara tuşuna basarak aratın. Konunuzu ekledikten sonra başlığı farklı içeriği aynı olan bir konu açmış iseniz konunuz o bölümün görevlisi tarafından karantinaya taşınacaktır.

Küfür veya hakaret içeren adaba aykırı adult resim ve parti logosu içeren avatar ve imza kullanmak yasaktır.

Forum içinde Kredi Kartı bilgileri gibi kişisel bilgileri vermek kesinlikle yasaktır.

Kişisel tartışma şekline dönüşen konular yöneticiler tarafından kapatılır.

İmza alanlarında konu ve cevaplarda her türlü forum linki veya üyelik isteyen ve ticari site linki yazılması yasaktır.

Forumda illegal paylaşım içeren her türlü konu yasaktır.

Yöneticiler her yazılan mesajı göremeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir mesajla karşılaştığınızda lütfen o konudaki bildir tuşuna basarak karşınıza çıkan mesaj panosundan karşılaştığınız sorunu mesaj olarak yönetime bildiriniz.

Forumun işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları bilgilendirmek yönetici veya moderatörlerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.

Lütfen kuralları bir kez de olsa okuyunuz. Çünkü üye olduktan sonra kabul etmiş sayılacağınızdan hiçbir şekilde itiraz hakkınız bulunmamaktadır.

Teşekkürler,
UnifyTR
Sayfa: [1] 2