Host to Host iletişim nedir ?

Kasım 28, 2016
55 Views

Günümüzde hostlar arası iletişim için standart bir model geliştirildi. Bu Standart model ile bütün üreticilerin ürünleri aynı ortamda birbiri ile iletişim kurabildi. Bu modelin adı OSI (International Organization for Standartization ) refarans modelidir.

Hostlar arası iletişimi OSI katmanlara bölmüştür. Bu sayede network iletişimini anlayacağımız hale gelmiş ve hata çözümü kolaylaşmıştır. Bu katmanlı yapı 7 bölümden oluşur. Kısaca anlatacağım.

 • Uygulama (Application)
 • Oturum (Presentation)
 • Sunum (Session)
 • İletim Katmanı (Transport)
 • Network Katmanı
 • Veri İletim Katmanı (Datlink)
 • Fiziksel (Physical)

Fiziksel Katmanı: Kablo üzerindeki elektrik sinyalleri tanımlanır. Verinin elektrik sinyallerine dönüşmesi 1 ve 0 lar halinde iletilmesini sağlar. Bu katmanda çalışan cihazların düşünmeyen kablodan farkı olmayan cihazlardır. Hub ve repeater gibi cihazlar bu katmanda çalışır.

 • Veri iletim Katmanı: Fiziksel adreslemenin (MAC) yapıldığı katmandır. Verinin ileteceği ortama erişim sağlandığı katmandır. Mac adresleri ile işlem gören cihaz olan switch bu katmanda çalışır.
 • Network Katmanı: Mantıksal adreslerin bulunduğu (İP) katmandır. Yönlendirme için gerekli paketler burada bulunur. İp, Icmp, Arp gibi protokoller bu katmanda görev alır. Router ve multilayer switch bu katmanda çalışır.
 • Transport Katmanı: Verinin iletim şeklinin belirlendiği katmandır. Bu katmanda yollanacak veri üzerinde kaynak ve hedef port numaraları işlenir. Tcp veya Udp protokolü olduğu belirlenir. Veri bu katmanda segmentlere ayrılır.
 • Oturum Katmanı: Karşı tarafta oturum oluşturur. Oluşturulacak olan bağlantının oluşturulması yönetilmesi ve sonlandırılması ile sorumludur. Bu işleri transport katmanı protokolleri ile yapar.
 • Sunum Katmanı: Datanın ne olduğu hangi formatta olduğu bu katmanda belirlenir. Kısaca datanın sunumu yapılır.
 • Uygulama Katmanı: Birebir etkileşimde bulunan protokollerin bulunduğu katmandır. Http, telnet, ftp, dns gibi protokoller burada çalışır. Burada hangi protokollü seçersek transport katmanında Udp veya Tcp ile çalışacağımızı belirlemiş oluruz.

OSI referans modelinde veri her katmandan aldığı header’a göre farklı şekilde isimlendirilir.

 • Transport header’ı yerleştirilmiş veriye Segment denir.
 • Network header’ı yerleştirilmiş veriye Packet denir.
 • Data Link header’ı yerleştirilmiş veriye Frame denir.

Transport header’ında TCP protocol’ü yerine UDP kullanılmışsa bu veriye Message denir.

Data Encapsulation

Veri uygulama katmanından başlayarak fiziksel katmana doğru ilerlediğinde her katmanda belli başlık( header) eklenir. Bu header’lar sayesinde hedefe gönderilecek veri tanımlanır ve kablo sinyallerine dönüştürülür. Bu header’lar vasıtasıyla mantıksal adresleme, fiziksel adresleme gibi bilgilerde veriye işlenmiş olur. Verinin header’lar eklenerek kapsüllenmesine  Encapsulation denir.


Data De-Encapsulation:

Fiziksel katmanından alınan verinin üzerindeki header’ların teker teker kırılarak verinin elde edilmesine De-Encapsulation denir. Veri üzerlerinde bulunan header’lar vasıtasıyla uygulama katmanında ilgili yere teslim edilir.


You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares444 views
Ağ Teknolojileri
0 shares444 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares646 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares646 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

Leave a Comment

Your email address will not be published.