Hyper-V Replica – Genel Bakış

Kasım 14, 2016
41 Views

Hyper-V Replica, Hyper-V hostun üzerinde bulunan sanal makinelerin farklı lokasyonda olan bir Hyper-V hostuna replikasyonunu sağlar. Microsoft’un felaketten kurtarma çözümüdür.

061514_2036_hypervrepli1

Hyper-V Replica Process

  • Üretici Bağımsız : Herhangi bir üretiye bağlımlı oladan kullanma imkanı vardır. Mevcut sunucu, depolama ve ağ üreticilerine bakmadan hedef tarafta farklı donanım üzerinde hizmet veren Hyper-V hosta replikasyon yapar.
  • Veri güvenliği, askekron yapı : Hyper-V Replica, VSS (Volume ShadowCopy Service) desteği ile replikasyon sağlar. 5 dakikalık gecikme ile replikasyon devam eder.
  • Çapraz replikasyon : Kendi ortamınızda çalışan domain yapınıza üye bir Hyper-V Host üzerindeki sanal makineyi, herhangi bir Workgroup olarak çalışan bir Replica Hyper-V Host’a gönderebilirsiniz.
  • Transfer, periyodik replikasyon : Bütüm replikasyonu TCP/IP üzerinden sağlar. HTTP veya HTTPS kullanarak hedef host arasında iletişimi kurar.
  • Artımlı Replikasyon : İlk replikasyon bittikten sonra replikasyon sürecini artık değişen verinin gönderilmesiyle devam eder.
  • Kesintisiz Replikasyon : Aktif iş yükleriniz hizmetlerine devam ederken, replikasyonu oluşturabilirsiniz. Bu sırada herhangi bir hizmet kesintisi yaşamazsınız

Hyper-V Replica Bileşenleri

Replication Engine
Replikasyonu yönetimini sağlar, Replikasyonu detaylandırıp, Initial Replikasyon, Delta Replikasyon, Test Failover, Failover gibi işlemleri yönetir.

Change Tracking Module
Replikasyonu sağlanan iş yükünü izler ve herhangi bir deşiklikte artımlı olarak gidecek veriyi belirler.

Network Module
Hostların replikasyonu için güvenli(ssl) bağlantı ve sıkıştırılmış bir yol sağlar. Konfigürasyona göre istenilen portları kullandırabilir.

Clustering Broker Service
Hyper-V Failover Cluster ortamlarında bulunur. Failover Cluster yapısında Hyper-V Replica kullanabilmek için bu rolün Failover Cluster yapısına eklenmiş ve yapılandırılmış olması gerekir. Eğer bir Failover Cluster yapısı varsa, Hyper-V Replica, Clustering Broker cluster objesi üzerinden yapılabilir ve Cluster içindeki tüm nodelar için geçerli olur.

You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

Leave a Comment

Your email address will not be published.