Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma) 5.Bölüm

Şubat 15, 2017
40 Views

    Microsoft Azure Backup ile ilgili 5 bölümden oluşan bir yazı dizisi oluşturdum. Muhtemelen ilerleyen dönemlerde Microsoft Azure Backup ile ilgili son bir bölüm daha hazırlayacağım konusu ise Microsoft Azure Backup ile ilgili sıkça sorulan sorular gibi bir şeyler olacak. Ama şimdilik son bölümümüzü yazıyoruz. Bu yazı dizimizin içerisinde bir çok kere Microsoft Azure Backup konusunu konuştuk peki firmamıza ne kadarlık bir maliyet çıkacak ? Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki bu senaryo veya sizlerin oluşturduğu senaryo üzerinde çıkarılan fiyatlar tahmini fiyatlardır. Bu konu ile ilgili iş ortağınızla görüşmeniz fiyatların net bir şekilde çıkarılmasını sağlayacaktır. En azından tahmini fiyatlarla işletmenize ne kadar bir maliyet çıkacağını görebilirsiniz. Şimdi örnek senaryomuza bir baklalım;

Örnek Senaryo : 3 Adet fiziksel sunucum veya client bilgisayarımız olduğunu düşünelim. Alınması gereken backup toplamda 60 TB ediyor. Şimdi 60 TB’ı 3 bölelim. Buda karşımıza 20 TB lık bir rakam çıkarıyor.

 Not : Microsoft Azure Backup agent kaç işletim sistemi üzerine kurulacaksa fiyatlandırmada belirtmemiz gerekmektedir.

Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma)-01

Hesaplamaya başlamadan önce öncelikle https://azure.microsoft.com/tr-tr/pricing/calculator/ adresine giriş yapalım. Karşımıza yukarıda ki sayfa açılacaktır. Açılan sayfa içerisinde + Öğe ekle butonuna tıklayalım. Farklı senaryolarınız varsa yine bu hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma)-02

Açılan sayfa içerinde Depolama seçelim. Sağ tarafta açılan pencerede ise Backup servisini seçelim.

Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma)-03

Backup Servisini ekledik. Eklenen Backup öğesini görebilmek için sağ tarafta bulunan X işaretine basarak çıkalım.

Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma)-04

Backup servisini ekledikten sonra sırasıyla nelere dikkat edeceğimizi aşağıda sırasıyla görelim.

  1. Bölge seçmemiz gerekmektedir. Sizlere en yakın bölgeyi seçmeniz uygun olacaktır. Data aktarımı konusunda!
  2. Örnekler kısmında ise Microsoft Azure Backup agent kaç makine üzerine kurulacaksa belirtelim. Ben 3 adet sunucu üzerine kuracağım.
  3. Data miktarını yazmamız gerekmektedir. Benim toplamda 60 Tb verim bulunmaktadır. Bu rakamı 3’e böldüğümde 20 TB’lık bir rakam çıkmaktadır.
  4. Depolama işlemi LRS mi ? yoksa GRS mi ? olacak ? Eğer GRS yazarsanız maliyet yaklaşık 2 katına çıkacaktır. LRS ve GRS hakkında bilgiye yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Yeşil alana baktığımızda 60 TB’lık yedeklemenin aylık maliyeti tahmini olarak karşımıza çıkmaktadır.

Local Replication (LRS) : Yedekleme işleminiz Tek datacenter üzerinde yapılmaktadır. Datacenter içerisinde toplamda 3 adet kopyası bulunmaktadır.

Geo-Replication (GRS) : Yedekleme işleminiz toplamda 2 datacenter üzerinde yapılmaktadır. Toplamda 6 adet kopyası bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse; Farklı kıtalarda bulunan East DC ve West DC üzerinde kıtalar arası replikasyon yapılmaktadır.

Microsoft Azure Backup (Örnek Fiyatlandırma)-05

İsterseniz hesaplayıcının dilini ve para birimini değiştirmeniz mümkündür. Böylelikle tahmini fiyatları en iyi şekilde yakalamış olursunuz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…

You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

Leave a Comment

Your email address will not be published.