Microsoft Dynamics CRM – Nasıl kullanıcı oluşturulur? Bölüm1

Ocak 27, 2017
52 Views

Microsoft Dynamics CRM üzerinde kendi kullanıcılarınızı oluşturup ekiplere bağlayabilir ve bu ekiplere yönetici atayabilirsiniz. Hali hazırda iş akışlarınızı yönetmek görev atamak ve bu kullanıcılara CRM üzerinde hangi işlemleri yapabilme yetkisini vermeniz için zaten kullanıcılara ihtiyacınız olacak.

Öncelikle Kullanıcıları nasıl oluşturursunuz?

Sizi Dynamics CRM’i açtığınızda karşılayacak olan menü aşağıdaki gibidir. Buradaki üç çizgi sizin menünüzdür.

Kullanıcı Açılışları Eğer Ekip oluşturacaksanız ve yönetici ekleyeceksiniz Yukarıdan aşağı doğru oluşturmaya başlayın. Örnek şudur ki : Kullanıcınızın bağlı olduğu departmanı açın , Ardından ilgili kullanıcının Yönetici kullanıcısını açmalısınız ki. Kullanıcıyı açarken olağan pencerinizden ayrılmadan tüm bu kırılım seçeneklerinizle birlikte oluşturup kullanıcınızı açabilesiniz.

Dikey iletişimi referans alarak yapınızı oluşturabilirsiniz.

Biz öncelikle departmanları , ardından yöneticileri ardından diğer kullanıcılarımızı açıyor olacağız.

Departman oluşturma:

Menüye tıklayınız à Ayarlar àGüvenlik à Departmanlar

Departmanlara giriş yaptığınızda verebileceğiniz kadar çok ayrıntı vermelisiniz ki analizleri ve raporlarınızı oluştururken kırılımları düzenlemenize ayrıntıları değiştirmesine yardımcı olsun bu bilgiler. Bizim oluşturduğumuz departman test için olduğundan az bilgi içermektedir. Kaydet Ve Kapat diyerek işlemi sonlandırabilir Kaydet diyerek Departmanlarınızı eklemeye devam edebilirsiniz.

Yöneticilerinizi hali hazıra kullanıcılarınız ile aynı şekilde açıyorsunuz. Onun için öncelikle bir Kullanıcı kaydı açıyoruz , kullanıcı kaydı oluştururken bize Yöneticisi ve Deparmanını soruyor. Bu seçimleri yaparsak aralarında ilişki koruyor SQL Tablolarında.

İlk ekranımıza geri dönüp , departmanlar yerine Kullnıcıları seçiniz.Bu seçimi yaptıktan sonra karşınıza gelecek olan ekran aşağıdaki gibidir.

Ardından +Yeni butonuna tıklayınız. Ekran aşağıdaki gibidir. Eğer ortamınızda domain var ise kullanıcı isminizi Domaindeki kullanıcı ismi olarak girmenizi isteyecektir aksi takdirde kaydı tamamlayamazsınız.Aynı sayfa içerisinde departman ve yönetici atamanızı yapabilirsiniz.

Departman ayrıntısı aşağıdaki görseldeki gibidir. Arama çubuğunda aratmalısınız açmış olduğunuz departmanlar listelenecektir.

Yönetici atama ayrıntısı aşağıdaki gibidir. Yöneticileri de Yönetici Grubu oluşturup atama yapabilirsiniz. Yöneticiler ile ilgili de toplu görevlendirme ve ya raporlama yapmak isteyebilirsiniz. Hiyerarşik düzen sonsuzdur. Özelleştirmeleri kendi kurum kültürünüze / İş akışına göre gerçekleştirebilirsiniz.

Hali hazırda departmanın altında yönetici seçeneği bulunmaktadır. Eğer kullanıcıyı açtıysanız arama çubuğundan yine atayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Kullanım alanındaki yazılarımız devam edecektir , konumuz uzun J

You may be interested

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views
Ağ Teknolojileri
0 shares445 views

Fortigate 5.4.0 BlackHole Routing nedir?

Caner AKTAŞ - May 29, 2017

Herkese Merhaba,  Bugün kü konumuz Black Hole ( Kara Delik) routing nedir, nerelerde kullanırız ve nasıl kullanırız gibi başlıklar altında…

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares255 views

İŞ İLANI – Bilgi Güvenliği – Destek Uzmanı (ESET Türkiye)

Mücahid AKÇAY - May 24, 2017

ESET Türkiye İstanbul ofisinde, teknik destek ekibinde çalışacak aşağıdaki özelliklere sahip ekip arkadaşları arayışımız bulunmaktadır. İlgilenenlerin ik@stratus.com.tr adresine Bilgi Güvenliği -…

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views
Güvenlik Teknolojileri
0 shares648 views

Fortigate 5.4.0 ile WannaCry nasıl önlenir?

Caner AKTAŞ - May 23, 2017

Herkese Merhaba, Gündemimize bomba gibi oturan televizyonlar da sosyal medyalarda her yerde görmeye başladığımız WannaCry virüsü ile ilgili birkaç not…

Leave a Comment

Your email address will not be published.