Pazar, 18 Kasım 2018

ERA – Uzaktan Agent Kurulumu Nasıl Yapılır?

Merhaba,

Bir önceki makalemizde ESET’in uzaktan yönetim ürünü olan ERA kurulumunu incelemiştik, bu yazıda ise makineleri yönetmek için Agent kurulumdan bahsedeceğiz. 

1) ERA Server web konsolunu açtıktan sonra parolanızı girin ve Login butonuna tıklayıp giriş yapın.

2. ADMIN > Server Settings > Advanced Settings bölümünü açın ve HTTP Proxy kutucuğunu aktif hale getirdikten sonra Host alanına ERA Server’ın IP adresini yazın. Bu sayede Agent kurulumu yapılırken, clientlar kurulum dosyasını ERA Server üzerinden indirecektir. Save butonuna tıklayarak ayarları kaydedin.

3. ADMIN > Server Task> Tasks > Agent Deployment bölümünü açın ve New butonuna tıklayarak yeni bir Agent kurulum görevi oluşturun.

4.Uzaktan Agent kurulum görevi için bir isim girin ve Settings butonuna tıklayın.

Targets butonuna tıklayın ve açılacak ekrandan Agent kurulacak makineleri tek tek seçin veya All grubuna tıklayarak domaindeki tüm makineleri seçin.

Açılan Target penceresinden Agent kurmak istediğiniz makineleri seçin veya solda yer alan All butonuna tıklayarak tüm makinelerin seçin.

Username alanına domain admin yetkisine sahip kullanıcı hesabını DOMAIN\Administrator formatında giriniz. Password alanına ilgili hesabın parolasını giriniz.

NOT: SERVER HOSTNAME (OPTIONAL) bölümünü boş bıraktığınızda, bilgisayarlara kurulan Agent; ERA Server’a hostname üzerinden ulaşacaktır. Makineleriniz DNS üzerinden ERA Server’ın ismini çözemiyorsa, buraya IP adresi yazınız.

ERA Certificate alanında kurulum sırasında oluşturulan Agent Certificate‘i seçiniz. Finish butonuna tıklayarak görevi oluşturunuz.

Agent ve ERA Server arasında güvenli SSL iletişimi kurulmaktadır. ERA Certificate bölümünde, kurulum sırasında oluşturulan Agent Certificate’i seçebilirsiniz.

5.Oluşturduğunuz görevin üzerine tıklayıp Run now butonuna tıklayarak görevi çalıştırın. Görev çalıştıktan birkaç dakika sonra Details > Execution Details menüsünden kurulum durumunu takip edebilirsiniz.

 

Agent kurulumu tamamlanan bilgisayarlar Computers menüsünde görünecektir.

Office 365 evangelist with a little thing for Office Apps & Services. Microsoft MVP and community leader.

5 Comments

 • Merhaba,
  Öncelikle elinize beyninize sağlık. Bir müşterimde ( müşterimin ayırabileceği bir pc olmadığı için) dc üzerine kurulumu gerçekleştirip, 60 adet kullanıcıya da dağıtımını yaptım. Müşterim sunucuyu restart etmiş ve era’ ya hiç bir şekilde bağlanamadığı bilgisini verdi ve biz de hiç bir şekilde daha önceki verdiğimiz şifre yada domain giriş yöntemi ile giriş yapamadık, Özetlersek müşteri talebi doğrultusunda ürünü bir şekilde sistemden kaldırıp yeniden kurulum yaptık. Bu gibi bir senaryo da sizce bir başka giriş yöntemi mevcut mudur bize bir önderiniz olabilir mi?

  teşekkürler iyi çalışmalar,
  Ekrem Yorulmaz
  TRUVASIS Bilişim Hizmetleri

   • Merhaba Ekrem bey,
    Eğer sunucuya erişilemiyorsa öncelikle ERA konsolu, ESET Remote Administrator Server servisi kontrol edilmeli, eğer web console hiç açılmıyorsa Apache Tomcat kontrol edilmeli. Şayet parola unutulmuşsa da sizin belirttiğiniz KB’deki işlemler yapılmalı. Eğer parola resetlenecekse dikkat edilmesi gereken husus şu; Repair işlemi sırasaında mevcut sertifikalar kullanılmalı, şayet yeni sertifika oluşturulursa makinlerin üzerindeki agentlarda tanımlanılan sertifikalar yüzünden makineler konsola bağlanamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.