Pazar, 18 Kasım 2018

Sunucularınızı Web’den Yönetin, Project “Honolulu” nedir?

Merhaba,

Kısa zaman önce duyurulan ve 22/07/2017 tarihinde technical preview sürümüyle yeni sunucu yönetim yazılımı kullanıma sunuldu.
https://www.microsoft.com/en-us/evalcenter/evaluate-windows-server-honolulu adresinden indirebilirsiniz.

Project Honululu ne yapıyor?

Özetle; Server Manager üzerinde yapabileceğiniz herşeyin yanı sıra, Sertifikalar, Aygıtlar, Olay Görüntüleyici, Dosyalar, Windows Firewall, Lokal Kullanıcı ve Gruplar, Ağ, Görev Yöneticisi, Kayıt Defteri gibi bir çok şeyi görüntüleyebilir ve yönetebilirsiniz. Microsoft Ignite ile tanılan bu yeni deneyim; web arayüz ile heryerden erişim yapmanıza ve yönetmenize olanak sağlıyor.

Kurulumu çok basit olması ile birlikte desteklenen işletim sistemleri; Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 ve Windows 10’u destekliyor.
Detayları ve kullanımı hakkında https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/manage/honolulu/deployment-guide adresinden bilgi alabilirsiniz.

Beni çok etkileyen kısım ise tek bir yerden bütün sunucuların yönetilmesi ve Hyper-V rolü etkinleştirilmiş sunucu üzerindeki bütün VM’ler hakkında da ayrıca bilgi alabiliyorsunuz.

Microsoft Ignite ile gelecek olan yenilikleri yakından takip edip, sizlere paylaşacağız.

Speaker and Author at @UnifyTurkiye. Interested in Microsoft @Azure, Cloud Technology and Disaster Recovery. He is working ESET Turkey.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.