Pazartesi, 12 Kasım 2018

VMware Disk – Reclaim Storage Disk Alanı nasıl birleştirilir?

Merhaba,

VMware ve kullanılan storage arasında yaşanabilecek disk alanının kapasite sorununa değinmek istiyorum. Malum VMware üzerinde bir makine kurduğumuzda ya da kaldırdığımızda buradaki disk alanı storage yazılımında da baktığımızda kurulan makinenin disk alanı kadar düşmekte ya da artmaktadır ancak bazen gerek storage yazılımının versiyonunun eski olması bazen de ortamda farklı versiyonlarda vCenter olması nedeniyle VMware üzerinden silinen makinelerin kazandıracağı disk alanı storage tarafında görünmemektedir. Burada kalan ve silinmeyen artık alanlara da dead-line denilmektedir.
Biz VMware tarafında disk alanımız olduğunu gördüğümüz halde storage tarafında ise belki de bir sürü alarm oluşmuş olabilir. Hatta storage Emergency Mode a dahi düşmüş olabilir.

Bu sorunun çözümü aslında çok basit.

Yapılması gereken işlem unmap işlemidir. 5.5 versiyonu öncesi vmfktools –y komutu ile çalıştırılırken 5.5 ile escli storage vmfs unmap –l DATASTORE_ADI komutu ile bu işlem yapılabilmektedir.
Önce sunucuya SSH ile login olunur ve aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi ilgili datastoreda komut çalıştırılır. Bu işlem diskin boyutuna göre 10 dk kadar sürebilir. Ben 8 TB disk alanında yaklaşık olarak 30 dk kadar bekledim.

 

Kaynak: https://kb.vmware.com/s/article/2057513

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.