Bulut BilişimLinux Sistemler (OpenSource)

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu nasıl yapılır? – (Bölüm 4 Domain ve SSL Konfigürasyonu)

Önceki makalelerimde NextCloud kurulumu ve öncesinde gerekli adımlardan bahsetmiştik. Bu makalelere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu – Bölüm 1 Lokal Ubuntu Server Kurulum

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu – Bölüm 2 Azure Üzerinde Ubuntu Server Kurulumu

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu – Bölüm 3 Nextcloud Kurulum

Bu makalemde sizlere sunucumuza ulaşmak için bir domaine nasıl bağlarız ve ücretsiz ssl sertifikasını nasıl ekleriz ondan bahsedeceğim. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sunucumuza güvenli bir şekilde ulaşım sağlayacağız. Sözü çok fazla uzatmadan makalemize başlayalım.

İlk önce yapacağımız işlem sunucumuza bağlayacağımız domain almak. Ben ücretsiz olarak bir domain aldım. Sizler isterseniz ücretli domain alarak da ekleyebilirsiniz. Ücretsiz domain almak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz.

Freenom sitesinden kayıt olduktan sonra kendimize ücretsiz olarak sunulan .tk uzantılı bir domain aldıktan sonra, sayfanın üst kısmında bulunan Services menüsüne tıklayıp daha sonra My Domains bölümüne giriyoruz.

My domains bölümüne girdikten sonra aldığımız domainin ilgili kısmındaki Manage Domain kısmına tıklıyoruz.


Ardından kayıt eklemek için Manage Freenom DNS kısmına giriyoruz.


Kayıt ekleme menüsüne geldikten sonra aşağıdaki resimdeki gibi kayıtları eklemeniz gerekmektedir. Kırmızı yazılı yerlere sizler sunucunuza ulaştığınız public ip adresinizi yazmanız gerekmektedir.


Kayıtları ekledikten sonra kayıtların oturması için domaini aldığınız yere bağlı olarak 2 saate kadar bir süre beklemeniz gerekebilir.

Kayıt ekleme işlemi bittikten sonra http://domain_adresiniz/nextcloud adresinden girdiğimizde nextcloud sunucumuza ulaşabiliyoruz.


Yukarıda da gördüğümüz gibi girişi sağladık fakat uyarıdan da anlayacağımız gibi trusted domain ayarlarınız yapmamız gerekiyor. Bu işlemi yapmak için sunucumuza ssh bağlantısı yaparak bağlanıyoruz.

Bağlantı yaptıktan sonra aşağıdaki komutu yazarak config.php ayarlarını düzenlemek için çalıştırıyoruz.

sudo nano /var/www/html/nextcloud/config/config.php


Açılan config.php dosyasını kırmızı yerlerdeki gibi düzenlemeniz gerekmektedir. Yeşil yazılı array bölümünün altındaki ilk satıra localhost olacak şekilde diğer kısımları da kendinize göre bilgileri giriniz. Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra klavyenizden Ctrl+O ve Enter tuşlarına basarak kaydediyoruz. Düzenleme kısmından çıkmak için yine klavyenizden Ctrl+X basarak çıkıyoruz.


Düzenleme işlemini bitirdikten sonra daha önce açtığımız sayfamızı yenileyerek login ekranımızın geldiğini görebiliriz.

nextcloud

Buraya kadar sağlıklı bir şekilde geldiysek şimdi ssl sertifika kurulumuna geçelim. Aşağıdaki komutu yazarak repository’e certbot’u ekleyelim.

sudo add-apt-repository ppa:certbot/certbot


Çıkan soruya Enter tuşuna basarak devam edelim.


Certbot’u repository’e ekledikten sonra aşağıdaki komutu yazarak paketin kurulumunu yapalım. Çıkan soruya Y yazarak devam edelim.

sudo apt install python-certbot-apache

nextcloud4

Paketi de kurduktan sonra apache üzerine web sitemiz için ssl kurulumunu yapmak için aşağıdaki komutu çalıştıralım. Sizler burada kendi domaininize göre düzenleyiniz.

sudo certbot –apache -d unifytr.tk -d www.unifytr.tk


Kurulum sırasında sertifika için mail adresiniz yazılması gerekmektedir. Aşağıdaki resimdeki gibi kısım geldiğinde mail adresini yazarak devam edelim.


Kabul etmek için A yazalım ve devam edelim.


Mail adresinizi paylaşmak istiyorsanız Y istemiyorsanız N yazıp devam edelim.


Burada da 2 yazıp yine devam edelim.


Sertifikamızı kurduk fakat bir düzenleme daha yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki komutu yazarak nano metin düzenleyicisiyle birkaç komut daha eklememiz gerekiyor. İlk önce https yönlendirmesini yapacağız. Resimdeki gibi metinleri aşağıdaki kısmına ekleyelim.

sudo nano /etc/apache2/sites-available/000-default.conf

Sayfanın en üstü kısmına aşağıda verdiğim kodları siz kendinize göre düzenleyerek en üst kısmına yapıştırınız.Redirect "/" "https://www.unifytr.tk/nextcloud/"
RewriteEngine on
RewriteCond %{SERVER_NAME} =www.unifytr.tk [OR]
RewriteCond %{SERVER_NAME} =unifytr.tk
RewriteRule ^ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [END,NE,R=permanent]Daha sonra sayfanın aşağıdaki kısmına da servername ve serveralias bilgilerini ekleyelim.


Bilgileri ekledikten ve kaydedip çıktıktan sonra yaptığımız değişikliklerin aktif olması için apache’yi restart ediyoruz.

sudo /etc/init.d/apache2 restart


Apache’yi restart ettikten sonra unifytr.tk/nextcloud adresine gittiğimizde artık ssl’in çalıştığını görebiliyoruz.


Son olarak bir seçenek olarak unifytr.tk adresine gittiğimizde bizi https://www.unifytr.tk/nextcloud adresine bizi yönlendirmemizi istiyorsak opsiyonel olarak index.html dosyasında bir yönlendirme yapabiliriz. Bunun için aşağıdaki komutu yazarak ilgili düzenlemeyi yapalım.

İlk önce index.html dosyamızın bir yedeğini alalım. Aşağıdaki komutu yazarak index.html.old olarak anı dizine kaydedelim ve daha sonra ilgili dizine giderek kopyalandığını görelim.

sudo cp /var/www/html/index.html /var/www/html/index.html.old


İndex.html dosyasının yedeğini aldıktan sonra içindekileri komple silmeyle uğraşmamak için ilk önce rm komutunu kullanarak dosyayı siliyoruz. Ardından touch komutunu kullanarak yeni bir index.html dosyası oluşturuyoruz.


İndex.html dosyamızın oluşturduktan sonra şimdi aşağıdaki komutu yazarak nano metin düzenleyicisi kullanarak açalım.

sudo nano /var/www/html/index.htmlMetin düzenleyici ile açtıktan sonra aşağıdaki yönlendirme komutunu içine yapıştırıp daha sonra Ctrl+O ile kaydederek daha sonrada Ctrl+X içe çıkıyoruz.
Yukarıdaki resimdeki gibi kaydedip çıktıktan sonra biz unifytr.tk adresine gitmeye çalıştığımızda bizi https://www.unifytr.tk/nextcloud yönlendirecek şekilde ayarladık.


Makalemiz burada sona eriyor. Bundan sonraki makalemde Nextcloud’un ayarlarından ve kendi konfigürasyonundan bahsedeceğim. 

Related posts
Bulut BilişimLinux Sistemler (OpenSource)

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu nasıl yapılır? – (Bölüm 5 AD-Ldap ile Kullanıcı Ekleme)

Bulut BilişimLinux Sistemler (OpenSource)

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu nasıl yapılır? – (Bölüm 3 Nextcloud Kurulum)

Bulut BilişimLinux Sistemler (OpenSource)

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu nasıl yapılır? – Bölüm 2 (Azure Üzerinde Ubuntu Server Kurulumu)

Bulut Bilişim

Ubuntu 18.04 LTS üzerine NextCloud kurulumu nasıl yapılır? – Bölüm 1

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir