Office 365

Hibrit yapıda Office 365 kullanıcıları local kullanıcılar tarafında “Send as” yetkinlendirmesi nasıl yapılır?

Hybrid Exchange yapısında Office 365 tarafına taşınan kullanıcıların on-premis exhange tarafında olan kullanıcılar veya gruplar için bazı yetkilendirmelerin yapılması gerekebilir. Örneğin on-premis exchnage üzerinde bulunan bir info mail için o mail adresi üzerinden mail attırma, mailleri yönetme gibi istekler gelebilir. Bu durumda Office 365 tarafında çalışan kullanılar için on-premis tarafa Send As veya Full Access yetkileri vermek gerekir.

Öncelikle PowerShell’i Admin olarak çalıştıralım. Ardından aşagıda ki görselde olduğu gibi Office 365 hesabımıza erişim sağlayalım.

$Cred = Get-Credential

$s = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential $cred -Authentication Basic –AllowRedirection

 

Ardından on-premis tarafında bulunan yetki verilecek mail hesabın da hangi kimlerin hangi yetkilere sahip olduğunu öğrenmek için aşağıda komutu çalıştıralım. Çalıştırdıktan hemen sonra hesap üzerinde hangi kullanıcıların hangi yetkilere sahip olduğu bilgisini bize verecektir.

Get-RecipientPermission -Identity kariyer

On-premis exchnage tarafından kullanıcıları eklediğiniz de Office 365 tarafında yukarida ki kodu çalıştırdığınız da kullanıcıları göremiyorsunuz. Bu sebeple Office 365 tarafına kullanılan kullanıcıların on-premis tarafında ki kullanıcılara yetki atamak için aşağıdaki power Shell komutunun çalıştırılması gerekmektedir.

Add-RecipientPermission “onpre account” -AccessRights sendas -Trustee “365 account”

Yetkilendirme işleminden sonra tekrar yukarıda ki power Shell komutunu çalıştırdığımız da yeni yetkilendirme yapılan kullanıcının eklendiğini göreceksiniz.

Related posts
Office 365

Microsoft 365’te Domain nasıl eklenir?

Office 365

PowerApps ile Kamera kontrolü nasıl yapılır?

Office 365

Office 365'te DKIM kaydı nasıl yapılır?

Office 365

Office 365 DMARC Kaydı Nasıl Yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir