Exchange EDGE server’da This attachment was removed. Uyarısı Nasıl Çözülür ?

Bu makalemde sizlere Exchange EDGE Server rolü üzerinde yaşanan ekli dosyaların virüs vb. bir içeriği olmamasına rağmen Mailbox Server’lara iletilmemesi hatasının nasıl düzeltileceğini anlatmaya çalışacağım. Aslında bunun bir hata olmadığını ve Exchange Server EDGE rolünün bir güvenlik kuralı olduğunu belirtmek isterim. Bu güvenlik kuralı sayesinde örn : serkan.zip ismindeki bir dosyanın içerisindeki deneme.pdf isimli bir pdf olduğunda sistem bunun güvensiz olduğunu düşünerek engeller. Ransomware içinde kullanılan bir güvenlik önlemidir aslında.


Şimdi sorunu birlikte çözelim. İlk olarak Exchange EDGE Server Transport Servisini Stop edelim.


Servisimizi durdurduktan sonra Exchange server kurulumunu yaptığımız dizine gidelim. (Bende default dizin “C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Bin” ) ve buradaki EdgeTransport.exe.config dosyasını Notepadd++ ile açalım.


Dosyanın içerisindeki <appSettings> Satırı ile </appSettings> Satırı arasına

<add key=”AllowInvalidAttachment” value=”true” /> Değerini ekleyelim ve dosyayı aynı isim ile kaydedelim.


Servisimizi start edelim ve ekli dosyayı tekrar gönderdiğimizde sorunsuz bir şekilde ulaştığını göreceğiz.

Yazar: Serkan TAŞ

2004 Yılından bu yana sektörde profosyonel olarak yer alıyorum. Bir çok başarılı proje yapma imkanı buldum. 2012 yılı şubat ayından bu yana istanbul'da ikamet ediyorum. Dünyada bir çok ülkede projeler yaptım. Ağırlıkla Azerbaycan, Gürcistan ve Kıbrıs üzerinde Projelerim oldu. MCT , MCSE , MCSA sertifikaları sahibiyim. Microsoft , Linux ve Oracle üzerine içerik üretiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir