Üretici Teknolojileri

Veeam B&R ile merkezi yedekleme nasıl yapılır?

Veeam B&R 9.5 U3a ile gelen ve merkezi olarak son kullanıcı yedeklerini alabileceğimiz Agent for Windows özelliğine giriş yapmaya çalışacağım.

Veeam’in bu sürümüyle sadece Windows değil Linux için de Agenti geliyor ve böylece sadece sunucu tarafı değil son kullanıcı tarafında da varım diyor. Aslında bileceğiniz gibi Veeam ücretsiz bir araç olarak endpoint backup yazılımını piyasaya sürmüştü ancak merkezi yönetim yoktu.
İşte şimdi lisans almak şartıyla son kullanıcı yedeklerini de merkezi olarak alıp yönetebileceksiniz.

Daha fazla uzatmadan arayüze bakalım isterseniz. Inventory menüsü altında Physical &Cloud Infrastructure kısmına geliyoruz ve burada sağ tık Add protection group’u tıklıyoruz.

Gruba bir isim veriyoruz.

Veeam gelen ekranda bize tek tek, ortamda Active Directory varsa Objeler üzerinden veya CSV dosyasından ekleme imkanı veriyor. AD’den alacağımız için ortadaki şıkkı işaretliyorum.

Add ile makinemi ya da istersem komple ilgili OU’yu seçip ilerliyorum. Şayet ortamda başka bir DC varsa Change ile o DC’yi seçip orada domain admin yetkisine sahip bir credential tanımlıyorum. Add bilgisayar veya OU seçiyorum.

Bu aşamada sanal makineleri, 30 günden beri kapalı makineleri ya da özel bir klasörü exclude edebilmemiz için seçenek çıkıyor. Burası tamamen size kalmış ancak OU’larda sanal makineniz varsa ve yedek almak istemiyorsanız All virtual machines kısmını işaretleyebilirsiniz.

Credential kısmında makineye Agent kurma yetkisine sahip tercihen de AD’de Veeam için özel olarak oluşturulmuş domain admin yetkisine sahip bir hesabı tanımlıyoruz. Veeam için özel olarak oluşturmaktan kasıt ileride bu hesapta yapılacak şifre değişikliğinin Veeam’in çalışmasını etkilemesinden kaynaklanmaktadır.

Use custom credentials fort he following objects kısmını işaretlersek her bir OU ya da pc için farklı master accountlar tanımlanabilir.

Options kısmında makinelere agent kurulumunu yapacak olan sunucu ve tarama zamanı seçilir. Bu kısımda değişiklik yapmadan ilerliyoruz.

Bu bölümde kurulacak servislerin ön izlemesi görülür, Next ile devam ediyoruz.

Bu kısımda yapılan ayarlar sisteme kaydedilir. Next ile devam ediyoruz.

Bu kısımda yapılan ayarların özeti görülür. Aşağıdaki tick işaretli iken Finish’ e basıldığında oluşturulan group içerisindeki makinelere gerekli agent servisleri kurulmaya başlanır.

Görüleceği üzere ilgili servisler kuruldu.

Şayet Program Ekle/Kaldır’a bakarsak Agent’in kurulduğu görünecektir.

 

 

Şimdi bu gruptaki makinelerin yedeğini almak için yapılması gerekenlere kısaca bakalım. Veeam’i zaten kullananlar biliyordur ancak yeni arkadaşlar için en kısa yol Inventory altında Protection Group 1′ e sağ tıklayıp Add to backup job altındaki Windows altında New job’ u seçmektir. Burada isterseniz her bir makine için ya da OU için ayrı ayrı backup görevleri oluşturulabilir ancak biz group yedekleme yapacağız.

 

Gelen ekranda default olarak Server geliyor ama Workstation seçince Mode kısmı Manage by agent’ e otomatik geçmektedir.

Burada göreve bir isim verilir.

Göreve istersek başka gruplar da ekleyebiliriz. Next ile devam ediyoruz.

Burada backup seçeneği geliyor. İsterseniz full, partition ya da file alabiliriz. Biz full alıyoruz.

Burada yedeği alacağımız alan seçilir

Local olarak alacağımızdan diskteki yerini gösteriyoruz.

Ne zaman alınacağını belirliyoruz.

Bize bir özet ekranı geliyor ve Finish’e basıyor ve görevi tamamlıyoruz. Artık makineler yedek alınacağı zamanda sisteme bağlı olduğu sürece yedekler alınacaktır.

Konu ile ilgili sorularınızı sayfanın altında bulunan yorum kısmından bize ulaşabilirsiniz.

Related posts
Üretici Teknolojileri

VxRail 4.7 ile Gelen Yenilikler nelerdir?

Üretici Teknolojileri

DMARC Kaydının Oluşuturulması ve Kontrolü nasıl yapılır?

Üretici Teknolojileri

Veeam Agent for Microsoft Windows 2.1 ile Perform Bare-Metal Recovery nasıl yapılır?

Üretici Teknolojileri

Veeam Agent için Microsoft Windows kurulumu ve konfigurasyonu nasıl yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir