VMware ESX, vCenter

RVC ile vSAN Disk İzleme nasıl yapılır?

vSan ortamını yönetmek ve sorunlarını gidermek için kullanılan yönetici ara birimine RVC (Ruby Vsphere Console) dir. RVC hem vCenter Server Appliance (VCSA) hem de vCenter Server’ın Windows sürümüyle birlikte gelir. RVC, yöneticilerin vCenter Sunucusu, cluster’lar, ana bilgisayarlar, depolama ve ağ durumunu sorgulamasını sağlayan programlanabilir bir arabirim olarak düşünebilirsiniz. VSan yöneticileri için, RVC kullanmak neredeyse kaçınılmazdır. RVC’yi vSan cluster yönetmek, sorun gidermek ve önemli miktarda bilgi görüntüleme imkânı bulunmaktadır.

RvC komutunu kullanarak vSan kümesini yönetme ve sorunlarını giderme hakkında bazı bilgiler paylaşıcam.

RVC Komutlarını Kullanarak VSAN Disklerini İzleme

VSan cluster ve VSan diskini izlemek ve sorunlarını gidermek için birçok RVC komutu vardır. RVC komutlarını kullanarak VSan disklerini izlemek için bazı önemli komutları listeleyeceğim.

vsan.disks_info

vsan.disks_info ~ / computer / clustername / hosts / hostname /

 

Bu komut ESXi ‘da çalışan her disk hakkında, hem manyetik disklerde (MD) hem de SSD bilgileri görüntüler. Bu komutla hangi diskin hangi vSan disk grubu tarafından kullanıldığını görebiliriz aynı zamanda “InUse” sekmesinde “vSan Format Versiyon“‘unu görebiliriz.

vsan.disks_stats

vsan.disks_stats ~/computers/clustername/

Bu komut, cluster’daki diskler hakkındaki bilgileri gösterir; mevcuttaki manyetik disk veya SSD disklerin adetini, disk üzerinde ne kadar bileşen bulunduğu, disk kapasitesi, ne kadarının kullanıldığı, Object Space Reservation ilke ayarı, sağlığı uygunsa ve disk formatının sürümü hakkında bilgi verir.

vsan.cmmds_find

vsan.cmmds_find {cluster | host} {, -t, --type} {-u, uuid} {-o, --owner} {-h, --help}

Bu komut, yalnızca Disk UUID bilindiğinde vSan’daki bir nesne veya bileşen hakkında ek bilgi görüntüler. RVC’den “cmmds-tool find” e düşük seviyede erişim sağlar

Related posts
VMware ESX, vCenter

VMware ESX 6.7 kurulumu nasıl yapılır?

VMware ESX, vCenter

ESX CLI ile vSAN 6.7 Yönetimi nasıl yapılır?

SanallaştırmaVMware ESX, vCenter

vSAN Object Repair Timer nedir ve nasıl değiştirilir?

VMware ESX, vCenter

Windows 10’da VMware Device/Credential Guard Hatası nasıl çözülür?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir