Microsoft Dynamics CRM Server

Microsoft Dynamics CRM Kullanım 3 – Hiyerarşi Nedir?

Merhabalar,

Bir önceki yazımızda kullanıcı oluşturma ve kullanıcı güvenlik rollerini ele almıştık. Bu ilgili ayarlamaları yapılandırtaktan sonra ihtiyacımız olan şeyler bu kullanıclarla bir hiyerarşi yapısı oluşturmaktır.

MS Dynamics Crm Hiyerarşi yapısı nedir?

Hiyerarşi yapısını 2 alt başlıkta ele alacağız.

1-Yönetici Hiyerarşisi

2-Özel Konum Hiyerarşisi

Yönetici Hiyerarşisi :

Bu hiyerarşi yapısı temelde , sistem yöneticisinin varlıkları(dataları) kullanarak yönetim zinciri ile raporların ilişkilendirilmesi ile kurduğu yönetim şekline denir. Bu model ile yöneticiler , kendilerine sağlanan raporların erişebildiği verileri erişebilirler.Doğrudan rapor almaları ve ya onay gerektiren bir veriye erişmeleri için çalışma yapabilirler.


Burada önemli olan nokta , eğer bir raporun bir varlığa kendi yöneticisi dışında daha fazla güvenlik erişimi var ise ilgili yönetici, doğrudan raporun eriştiği tüm kayıtları göremeyebilir.

  • Tek bir iş biriminin 3 Kullanıcısı vardır , Kullanıcı 1 , Kullanıcı 2 Kullanıcı 3.
  • Kullanıcı 2 ; Kullanıcı 1’e direkt raporlama yapar..
  • Kullanıcı 1 ve Kullanıcı 3 kullanıcı düzeyinde okuma iznine sahiptirler.Bu erişim düzeyi kullanıcının kendi kayıtlarına erişebilmesini sağlar,kendisi ile paylaşılan kayıtları ve üyesi olduğu birimle paylaşılan kayıtlara erişebilir.
  • Kullanıcı 2 ilgili birime okuma erişimi vardır. Bu izin Kullanıcı 2’nin ilgili birimdeki tüm kayıtlatı görüntülemesini sağlar,Kullanıcı 1 ve 3’e ait tüm hesap ve kayıtlar için geçerlidir.
  • Kullanıcı 1, Kullanıcı 2’nin direk yöneticisi olarak, Kullancı 2’ye ait ve ya Kullanıcı 2 ile paylaşılan tüm kayıtlara erişim sağlamakla birlikte, Kullanıcı 2’nin üyesi olduğu diğer birimler ve bu ekibin sahip olduğu hesaplara da erişebilir. Ancak, Kullanıcı 3’ün direk raporlarına erişebilmesine rağmen Kullanıcı 1, Kullancı 3’ün hesaplarına erişemez.


Hiyerarşi Yapılandırması için , Ayarlar à Güvenlik alanına giriniz.


Hiyerarşi Güvenliğine tıklayınız.


Hiyerrşi Güvenliği’ne giriş yaptğınızda sizi bu ekran karşılayacaktır. “Hiyerarşi Modellemeyi Etkinleştir” tik’ini işaretlediğinizde konfigürasyona başlayabilirsiniz. Öncelikle aşağıdaki kavramları biliyor olmalıyız.


    Yönetici Hiyeraşisini yapılandırmak için “Yönetici Hiyerarşisi”ni işaretleyerek “Yapılandır”‘a tıkladığınızda öncelikle karşınıza oluşturduğunz kullanıcılarınız gelecektir. Bu kullanıcılardan önerilen Hiyerarşi Derinliği 1’den başlayarak yapılandırmaktır. (Hiyerarşi 1 derinliğinden kastımız ise yukarıda açıklamaları ve örnekleri ile verdiğimiz Kullanıcı 1’e takabül etmektedir.) Kullanıcı seçtikten sonra “Etkinleştir”‘e tıklamalısınız.

Hiyerarşi Dışında bırakılacak olan alanlarınızı seçerek ekle derseniz “Kullanılabilir varlıklar    ” içerisinde kalan başlıklar erişebileceği alanlar olacaktır.

Özel Konum Hiyerarşisi

Konum hiyerarşisi, Yönetici hiyerarşisi gibi doğrudan raporlama yapısına dayalı değildir. Bir kullanıcının, kullanıcının verisine erişmek için başka bir kullanıcının gerçek bir yöneticisi olması zorunlu değildir. Bir yönetici olarak, organizasyonda çeşitli iş pozisyonlarını tanımlar ve konum hiyerarşisinde ayarlarsınız. Ardından, kullanıcıları belirli bir konuma eklerseniz veya bir kullanıcıyı belirli bir konumda “etiketlerseniz” ekleyebilirsiniz. Kullanıcı, belirli bir hiyerarşide yalnızca bir konumla etiketlenebilir; ancak, birden fazla kullanıcı için bir konum kullanılabilir. Hiyerarşideki üst sıralarda bulunan kullanıcılar, doğrudan konumdaki üstlerinin , alt konumdaki kullanıcıların verilerine erişebilir. Direkt üst pozisyonların doğrudan alt pozisyonların verisine erişmek için Oku, Yaz, Güncelle, Kapat, Ekle haklarına sahiptir. Direkt olmayan üst konumlarda, doğrudan alt konumların verisine salt okunur erişimi bulunur.Aynı ekranda “Özel Konum Hiyerarşi”‘sini tıkladığınızda daha önceden tanımlamasını yaptığınız Etkin olan konumlarınız gelecektir. Yeni Konumlama yapmak isterseniz aynı ekran içerisinde yer alan “Yeni” sekmesinden de konum açabilirsiniz.

İlgili Konumu seçtikten sınra “Hiyerarşi dışında bırakalacaklar”ı tanımlamınızın ardından hiyerarşi yapınıza istinaden kullancılarınız erişim ayarları tamamlanmış olacaktır.

Related posts
Microsoft Dynamics CRM Server

MS Dynamics 365 Telefon Uygulaması - 1. Bölüm

Microsoft Dynamics CRM Server

Microsoft Dynamics 365 - güncelleştirme nasıl yapılır?

Microsoft Dynamics CRM Server

Microsoft Dynamics 365 için 5 Mit

Microsoft Dynamics CRM Server

Dynamics 365 ile IT Ekipleri için Kuruluş Öngörüleri Özelliğinin Kurulumu nasıl yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir