Bulut BilişimMicrosoft Azure

Azure Elastic Pool Nedir ?

Selamlar,

Uzunca bir dönem yeni yazı yazmaya vakit bulamadım, bu dönem içerisinde farklı iş yoğunlukları söz konusu oldu ama artık tekrar geri döndüm. Azure üzerinde veritabanı oluşturmak istediğimde karşıma çıkan yeni bir özellik olduğunu gördüm ve  özelliğimizin Adı Azure Elastic Pool. Nedir peki bu azure elastic pool ve ne işe yarar ?

Azure için hep söylenen “kaynak kullanımı kadar ödemek yada kullandıkça öde” idi, bu noktada karşımıza kaynak kullanımının nasıl yapılması gerektiğinin planlanması gerekiyordu ve temel olarak  kaynak kullanımını belirlemek için geleneksel olarak iki farklı seçeneğimiz vardır.

  • En yüksek kullanımı Temel alarak kaynakları fazladan sağlama ve fazla ödeme yapma
  • En yüksek kullanım dönemlerinde performans ve müşteri memnuniyetini riske atarak maliyet tasarrufu elde etmek için eksik sağlama.

İşte bu noktada Azure’un bize sunduğu elastic pool özelliği ile SQL Veritabanın bir havuz içerisinde birleştirip, birbirlerinden farklı ve öngörülmeyen kullanım düzenlerine sahip bir yada birden çok veritabana ilişkin performans yönetimini sağlamak ve daha uygun maliyetlendirme sağlayan bir özellik olduğunu söyleyebilirim. Azure Elastic Pool kullanımı ile  Performans kaynaklarını tek bir veritabanı yerine bir havuza ayırarak tek bir veritabanının performansı için değil havuzun ortak performans kaynakları için ödeme yaparsınız.

Elastik havuzlar sayesinde kaynak talebindeki dalgalanmalara ayak uydurmak için veritabanı performansında sürekli ayarlama yapmanız gerekmez. Havuza alınmış veritabanları, gerektiğinde elastik havuzun performans kaynaklarını tüketir. Havuza alınan veritabanları havuzu kullanır ancak havuz sınırlarını aşmaz, böylece veritabanı kullanımınız tahmin edilebilir olmasa bile maliyetleriniz için durum tam tersidir. Ayrıca maliyetlendirme sizin elinizde olmasından ötürü istediğiniz gibi elastik havuzuna veritabanı ekleyebilir yada çıkartabilirsiniz. İsterseniz havuzun alt ve üst sınırlarınıda denetleyebilir ve değiştirerek veritabanlarının kaynak kullanım değerlerini değiştirebilirsiniz.

Related posts
Microsoft Azure

Microsoft Azure Active Directory Connect nasıl kurulur ve ilk ayalar nasıl yapılır?

Microsoft Azure

Azure Bastion nedir ?

Güvenlik TeknolojileriMicrosoft Azure

Azure Sentinel'e genel bakış ve yorum

Bulut BilişimLinux Sistemler (OpenSource)

Ubuntu 18.04 LTS Üzerine NextCloud Kurulumu nasıl yapılır? – (Bölüm 5 AD-Ldap ile Kullanıcı Ekleme)

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir