Üretici Teknolojileri

PRTG Network Monitor Kurulumu ve İlk Konfigürasyonu nasıl yapılır?

Merhaba,

Özellikle sistem yöneticilerinin en büyük sorunlarından biri sorumluluğu altındaki cihazların donanımsal ve yazılımsal olarak stabil olup olmadığıdır. Örneğin bir web sunucusunun o an çalışıp çalışmadığını öğrenmek için ya web sayfasını kontrol edecek ya da sunucuya bağlanıp servisleri kontrol edecektir. Ancak günümüzde geliştirilmiş IT Monitoring adı altında birçok uygulama ile sistem kaynaklarımızı up-down, servis, disk, cpu, ram, bat dosyalarının çalışıp çalışmadığı ve bunun gibi birçok kontrol noktası ile izleyebilmekteyiz.

Bunlara en büyük örneklerden biri sanırım hiç kuşkusuz OPmanager. Ancak bu yazımızda OPManager kadar olmasa da düşük ve orta bütçeli hatta mümkünse hiç masraf yapmadan sistemde bulunan cihazları monitör edebileceğimiz bir uygulamadan bahsetmek ve kuruluş aşamaları ile sensör eklemeyi göstermek istiyorum. Yazılımımızın adı PRTG Network Monitor. Yazılım 100 sensöre kadar ücretsiz kullanma izni vermektedir. Tabii ücretsiz olduğu için bazı gelişmiş özellikleri kullanamıyorsunuz ancak cpu, ram, ping, servis gibi birçok gerekli özellik çok rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Daha fazla uzatmadan kurulum aşamalarına geçelim. Uygulamanın web sayfası www.paessler.com olup ekrandan Download Free Trial ile uygulamayı indirme işlemine başlıyorsunuz.

Gelen ekran size hem download linki hem de geçici lisans bilgilerini veriyor. Bu bilgileri not almanız gerekmektedir çünkü kurulum esnasında bu bilgileri gireceğiz.

Uygulama download olduğunda aşağıdakine benzer bir dosya inmiş olacaktır. Adım adım kurulumu anlatmayacağım çünkü Next Next mantığı ile ilerliyor. Sadece belirli yerlerde yapılması gerekenleri belirtmekle yetineceğim.

Kurulum işlemleri esnasında sizden bir e-mail adresi istemektedir. Bu adres sizin erişebileceğiniz ve mümkünse kurum mailiniz ya da kurum mail sunucunuzda prtg için açmış olduğunuz bir mail adresi olsun çünkü bu adres admin hesabının adresi olarak kayıt edilecektir ve notificationlarda e-mail to admin dediğimizde bu adrese mail atacaktır.

İndirme işlemi esnasında ekrana gelen kullanıcı adı ve seri numarasını buraya yazıyoruz.

Kurulum tamamlandığında uygulama otomatik olarak kurulduğu makineyi tarayıp disk, cpu gibi temel özelliklerin durumunu göstermektedir.

Uygulamanın masaüstünde 2 adet kısa yolu vardır. Biri web sayfası üzerinden erişmek için olanı diğeri ise Enterprise Console yani masaüstü uygulaması.

Enterprise Console u açıyoruz. Göreceğiniz gibi yazılım networkte tarama yapıp erişebildiği bazı bilgileri bize sunmaktadır. Ancak biz lisansımızın kısıtlı olduğunu bildiğimiz için ve ekranı gereksiz bilgilerle kaplamamak için yeni bir Group ekleyeceğiz.

Mevcut taranmış olan sistemleri silmek için herhangi bir grubun üstüne gelip mouse sağ tık yapıp açılan ekranda Delete demeniz yeterlidir.

Yeni group eklemek için Local Probe kısmında mouse sağ tık Add Group ile yeni grup oluşturulur. Burada istenirse network taranabileceği gibi tek bir device de eklenebilir. Bizim Add Group ile yapmak istediğimiz belirli kritik sunucuları tek bir kısımda toplamak. Ayrıca group olarak işlem yaptığımızda makinelere erişmek için kullanacağımız credential da tek seferde eklenecektir. Aksi halde her sunucu için farklı farklı admin yetkili kullanıcı varsa bunu Add Device ile yaparak tek tek eklemek yeterli olacaktır.

Görüleceği gibi burada group adı olarak test adını veriyorum. Şayet benim bu gruba ekleyeceğim makineler Windows ise Windows credential kısmını, diğer sistemler ise uygun olan kısmı dolduruyorum. Genelde bu tür uygulamaları admin yetkisine sahip, bu uygulama için özellikle oluşturulmuş bir kullanıcı ile kurmak büyük avantaj sağlayacaktır çünkü kendi domain admin kullanıcımız ile bunları oluşturursak şifre değiştirdiğimizde buradaki tüm şifreleri tekrar girmemiz gerekecektir.

Continue ile devam ettiğimizde aşağıdaki gibi group oluşmuş olacaktır.

Bu gruba cihaz eklemek için test üzerinde Mouse sağ tık add device dememiz yeterlidir.

Gelen ekranda cihaz için bir isim (dc, exc, vb) ve ilgili cihazın ip adresi girilmelidir. Biz group kısmında credential tanımladığım için başka bir şey yapmadan continue diyerek ilerliyoruz.

Görüleceği gibi cihaz gruba eklendi. Şimdi sıra sensör ekleme işlemine geldi.

Genelde sunucu sistemlerini kontrol ederken ilk aklımıza gelen makinenin up-down durumu, memory, cpu ve disk durumudur. Burada PRTG bize birçok imkan sunmaktadır. Örnek olması için ben Harddisk alan durumunu ekleyeceğim. Bunun için hiç sensör olmadığı için orta kısımdaki Add Sensor ya da sunucu üzerinde Mouse sağ tık Add Sensor e tıklıyorum.

Gelen ekranda Monitör What ile Disk Usage, Target System Type ile de Windows u seçtiğimde aradığım sensör alanını daraltabiliyorum. Burada WMI Volume u seçerek sonraki ekrana geçiyorum.

Gelen ekranda hangi disk alanını izlemek istediğimi belirtiyorum. İstersem ikisini de seçebilirim. İstediğimiz disk alanını seçip Continue ile devam ediyoruz.

Ekleme işlemi tamamlandığında ekranımız aşağıdaki gibi olacaktır. İstersek biraz bekleyebilir istersek ilgili sensör üzerine gelip sağ tık Check Now diyebiliriz.

Sunucudan sensör bilgisi alındığında ekranımız buna benzer bir hal alacaktır.

Tanımlama gereği bu sensör 60 sn de bir taranmaktadır. Bu süreyi değiştirmek için ilgili sunucuda Settings e gelip Scanning Interval değerini değiştirmemiz yeterlidir. Aynı şekilde Grupta da tarama süresini değiştirebiliriz.

Scanning Interval de istediğimiz süreyi seçip Save dememiz yeterlidir.

Şayet belirlediğimiz eşik değerlerine göre sistemin bize mail atmasını istersek yapmamız gereken işlem Setup / Acount Settings / Notifications altında kullanıcı ve mailleri tanımlamaktır. Buradaki tanımlamaya göre istenirse bir sunucunun uyarıları IT, diğer bir sunucunun servis uyarıları da izleme bölümü ya da özel bir kullanıcıya mail olarak gönderilebilmektedir. Ancak burada temel ayarları gösterdiğimiz için o kısma girmeden sadece bize mail atmasını sağlayacağız.

Sensörümüzün default ayarlarında şayet 600 sn (10 Dk) ilgili sensöre erişemezse admine mail atacağını belirtiyor.

Ben disk boyutunun %30 a eşit olduğunda bize mail atmasını istiyorum, burada tek yapmamız gereken Add Threshold Trigger e tıkladıktan sonra aşağıdaki gibi değerleri girerek admine mail atmasını sağlayacak seçenekleri seçmemiz yeterlidir. Save ile kaydettiğimizde şayet disk alanı %30 a düşerse sistem bize mail atacaktır. Şayet disk alanı %30′ un üzerine çıkarsa sistem bize yine mail atacak çünkü eşik değeri temizlendikten sonra da bize mail atmasını istedik.

Bu yazımızda mümkün olduğunca sade bir şekilde sistemimizde bulunan cihazları nasıl monitör edebileceğimizi incelemeye çalıştık.
PRTG yazılımı daha detaylı bir ürün olup, denedikçe çok daha farklı özelliklerini göreceksinizdir.

Related posts
Üretici Teknolojileri

Veeam B&R ile merkezi yedekleme nasıl yapılır?

Üretici Teknolojileri

VxRail 4.7 ile Gelen Yenilikler nelerdir?

Üretici Teknolojileri

DMARC Kaydının Oluşuturulması ve Kontrolü nasıl yapılır?

Üretici Teknolojileri

Veeam Agent for Microsoft Windows 2.1 ile Perform Bare-Metal Recovery nasıl yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir