Merhaba,

İşler daha da kolaylaşıyor. 22 Ocak’ta gelen ufak fakat oldukça işe yarayacak bir güncellemeden bahsetmek istiyorum.
Öncelerde Azure üzerinde kullandığımız sanal makinelere “Operations” menüsü altında ve ön izleme sürümünde olan bir çok seçenek eklenmişti.
Bu operasyonlar kullandığında arka tarafta bir Automation Account oluşup Log Analiyts servisi OMS üzerinde toplarlıyor ve agentların kurulduğu makinelerde izleyebilir durumuna geldik.

Operasyonlardan bir tanesi de Update Management.. Sanal makineni Windows Update durumunu görüntüleyebilir, sciptler ile de bunları yükleyebiliriz.
Öncesinde bunun her makinede makinede yapmak gerekiyordu fakat artık böyle bir duruma gerek kalmadı. Tek bir Automation Account üzerinde diğer makineninde durumunu görüntüleyebilir ve zamanlanmış güncelleme görevi oluşturabiliriz.

Hızlı kurulum için; Seçtiğiniz makine üzerinde bu hizmeti aktif hale getirin. Otomatik oluşan Automation Account “Update Management” kısmından Add Azure VM veya Azure’da olmayan makineler eklenir.

Add Azure VM seçildikten sonra sanal makine parkurundan ilgili makine seçilir.

Seçilen sanal makinenin “Operations” kısmından Update management seçilir ve “Schedule update deployment” diyerek zamanlanmış görev oluşturabilirsiniz.
İstemediğiniz güncelleştirmelerin ID’lerini belirtirseniz de bu görevde uygulanmazlar. Bakım süresini de ayrıca belirtebilirsiniz.