Office 365

Office365’te kullanıcının takvimini paylaşma ve izinleri nasıl ayarlanır? (PoweShell)

Kullanıcının takvimini paylaşma ve izinleri (PoweShell)

 

Ofis ortamlarında bazen farklı istekler ile karşılaşabilirsiniz. Bu istekler owa veya outlook üzerinde mümkün olmayabilir fakat PoweShell ile ancak mümkün olabiliyor. Bunun için komutları girmeniz yeterli olacak. İsteklerden bahsedecek olursak;

Mesela A kullacısı gelip B kullanıcısının takvimini göremediğini veya gördüğünü ama sadece meşgul bilgisini gördüğünü tüm içeriğini görmek istediğini belirtiyor. Bu durumda takvim paylaşımı yapılmış ama izinleri ile ilgili değişiklik yapmamız gerekiyor.

B kullanıcısı takvimi paylaştırırken aşağıdaki resimdeki gibi sadece uygunluk olarak paylaşımı yaparsa A kullanıcısı sadece Serbest/Meşgul bilgisini görecektir.

Makalenin bu kısmından sonra A kullanıcısını Unifytr, B kullanıcısını ise Omandiraci olarak adlandıracağım.

İlk olarak PowerShell admin olarak konsolu açmamız ve exchange online’a login olmamız gerekiyor. Aşağıdaki verdiğim kodu girerek login paneline gelinir.

Import-Module MSOnline
$O365Cred = Get-Credential

$O365Session = New-PSSession –ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell -Credential $O365Cred -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $O365Session

Connect-MsolService –Credential $O365Cred

Gelen pencerede yönetici yetkilerine sahip bir kullanıcının username ve password’u girilerek bir süre beklenir.

Login olma işlemi bittikten yukarıdaki gibi bir ekran gelir. Gelen ekrana aşağıdaki verdiğim komut girilmelidir fakat dikkat etmeniz gereken bir husus var ve aşağıda detaylarıyla açıklıyor olacağım.

Add-MailboxFolderPermission omandiraci:\Takvim -User unifytr -AccessRights owner

Not: Burada dikkat edilmesi gereken bir durum var. Ben hatayı size göstermek için yanlış girdim. Takvimini paylaşılması istenilen kullanıcının paneli Türkçe ise Takvim, İngilizce ise Calendar olması gerekmektedir. Yukarıda Yeşil işaretli yerde olduğu gibi İngilizce panel kullanan kullanıcıya Takvim olarak konutu çalıştırdım normal olarak hata verdi. Calendar olarak çalıştırdığımda ise komut çalıştı ve kullanıcıya yetkiyi verdi.

1-) Burada komuttan da anlaşılacağı gibi takvimi paylaşılması istenen kişinin mail adresini yazmamız gerekiyor yani @ işaretinden önceki kısmı. Yukarıda bahsettiğim gibi bu B kullanıcısı yani Omandiraci oluyor.

2-) Bu kısımda ise kimi yetkili yapacağımız mail adresini yazıyoruz. Yukarıda bahsettiğim A kullanıcısı yani Unifytr oluyor.

3-) Bu kısımda ise izin verilen yetkiyi belirtmek gerekiyor. Ben owner (sahip) yetkisi atamak istedim. Yetkiler hakkında bilgi sahibi değilseniz verdiğim linkten baka bilirsiniz.

https://kb.wisc.edu/office365/page.php?id=34730

Kodu yazıp enter tuşuna bastıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekran gelecektir. Yukarıdaki ekranı gördüyseniz işleminiz tamamlanmış demektir. Dipnot PowerShell’de hata almıyorsanız işleminiz tamamlanmış demektir. Zaten işlemi yaptığınızda hemen kısa bir bilgi olarak ekranda göreceksiniz.

Aşağıdaki komutu da yazarak yetkili olan kullanıcıları görüntüleyebilirsiniz yani bir nevi sağlama yapabilirsiniz.

Get-MailboxFolderPermission -Identity [email protected]:\Calendar

Yukarıdaki yaptığımız senaryoyu kısaca özetleyecek olursak Administrator kullanıcısı Omandiraci kullanıcısının takviminde Owner yetkisine sahip olmuş oldu hem de takvim paylaşılmış oldu. Ben Owner yetkisi vermeyi seçtim siz Fulldetails veya LimitedDetails olarak da yapabilirsiniz.

Yazar : Özcan MANDIRACI

 

Related posts
Office 365

Microsoft 365’te Domain nasıl eklenir?

Office 365

PowerApps ile Kamera kontrolü nasıl yapılır?

Office 365

Hibrit yapıda Office 365 kullanıcıları local kullanıcılar tarafında “Send as” yetkinlendirmesi nasıl yapılır?

Office 365

Office 365'te DKIM kaydı nasıl yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir