Office 365

Office 365 vs Google Apps (G-Suite) Genel Özellikleri ve Karşılaştırma


Office 365′ mi yoksa Google Apps (G-Suite) mi daha iyi? Birçok işletmenin yada yeni bir şirket kurmak isteyenlerin yada sektörümüzdeki çoğu kişinin sorduğu çok değerli bir soru bu.

Bugün sizlere bu iki ürünün derinlemesine özelliklerinden ve karşılaştırılmasından bahsedeceğim. Ve işletmeniz için hangisinin daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağım.

Office 365 ve G-Suite Ne Yapar?

İki ürününde en önemli ortak özellikleri bulut tabanlı hizmet veriyor olması. Hem Office 365 hem de G-Suite belge, e-tablo ve sunumlar hazırlamanız için uygulamalar sunar. Aynı zaman da video konferans ve bulutta depolama alanları sağlamaktadır.

Fiyatlandırma – G-Suite ve Office 365?

G-Suite fiyatlandırma

G-Suite planlarını seçmek biraz daha kolaydır. Sadece 3 farklı plan vardır.

 • Basic: 5$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Business: 10$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Enterprise: Fiyat için Google satıcısına danışmalısınız.

  Not: Fiyatlar ürünlerin kendi web sitelerinden alınmıştır.

‘Basic’ Planın İçeriği

 • İş e-postası
 • Video ve sesli çağrılar
 • Paylaşılan takvimler
 • Çevrimiçi belgeler, elektronik tablolar ve slyatlar
 • Dosya paylaşımı ve senkronizasyonu için 30GB bulut depolama alanı
 • Proje siteleri (Basit web sitesi, Intranet gibi)
 • 7/24 Telefon ve e-posta desteği

‘Business’ Planın İçeriği (Yukarıdakilere ek olarak)

 • Sınırsız dosya saklama alanı ( Şirketiniz de en fazla 5 kullanıcı varsa 1 TB)
 • Drive içerikleri ile ilgili ipuçları, denetleme ve raporlama
 • E-Discovery
 • E-posta arşivleri ve ileti saklama politikaları

‘Enterprise’ Planında ‘Basic’ ve ‘Business’ paketlerinin tüm özellikleri ve aşağıdakiler vardır

 • Dosya ve e-postalar için veri kaybı önleme
 • Third Party uygulama araçları ile entegrasyon
 • Gelişmiş yönetici araçları
 • BigQuery ile e-posta kullanımı ile ilgili ek raporlama

Birçok kullanıcı için bu planlar arasındaki en önemli fark dosya depolama alanı olacaktır. G-Suite Basic planı ile kullanıcılar 30GB’lık depolama alanına sahip olurken. Business planında ise 5 kullanıcıdan fazla lisansınız var ise sınırsız alana sahip olursunuz.

Power Users yani yetkili kullanıcılar ve büyük kuruluşlar, Business ve Enterprise planlarındaki e-Discovery özelliğini beğenebilirler. Tanımladığınız kurallara göre kuruluşunuzdaki tüm iletileri arşivlemenizi sağlar. Yasal sebeplerle kapsamlı bir iletişim geçmişi kaydetmeniz gerekiyorsa bu yararlı olabilir.

Bunun yanında veri kaybı önleme araçlarının en pahalı plan olan Enterprise ile geliyor olması diğer paketi düşünenler için sorun olabilir. Basic yada Business paket tercih edecek olan müşteriler verilerini yedeklemesi için Third Party yazılımlara ihtiyaç duyarlar.

Microsoft Office 365 fiyatlandırma

Office 365′ in fiyatlandırma seçenekleri biraz daha karmaşıktır. Çünkü Home, Business, Enterprise ve Education paketleri vardır. Bu makaleme uyması için ve G-Suite ürünlerine denk gelebilmesi için sadece Business ve Enterprise paketlerinden bahsedeğim.

 • Business Essentials: 6$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Business: 10$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Business Premium: 15$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Enterprise E1: 8$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Enterprise ProPlus: 12$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Enterprise E3: 20$ kullanıcı başına aylık fiyat
 • Enterprise E5: 35$ kullanıcı başına aylık fiyat

  Not: Fiyatlar ürünlerin kendi web sitelerinden alınmıştır.

Tahmin edebileceğiniz gibi yukarıdaki 7 farklı planla kafanız karışacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var.

 • Business planlar 300 kullanıcıyı desteklemektedir. Enterprise planlar ise sınırsız kullanıcıdır.
 • Business Essentials ve Enterprise E1 haricindeki tüm planlar Office ürünlerinin tam kurulum dosyasını içerir. Yani tüm cihazlarına Office kurabilirsiniz.
 • Business ve Enterprise Pro Plus ürünleri ise sadece Office programını ve OneDrive hizmeti sunar.

Office 365 ve G-Suite arasındaki fiyat rekabetine bakalım;

Bunun için Office 365 ve G-Suite ürünlerinin karşılaştırılabilir ürünleri aldım.

 • Office 365 Business Essentials (6$) ve G-Suite Basic (5$)
 • Office 365 Enterprise E3 (20$) ve G-Suite Business (10$)

Karşılaştırılabilir ürünlere baktığımız da G-Suite ürünlerinin daha ucuz olduğunu görüyoruz. Ancak rakamsal ucuzluk bizi yanıltabilir. Office 365′ in içerisinde Microsoft ürünleri, kullanmaya alışık olduğumuz ve tüm dünyaca bilinen uygulamaların Online hizmetleridir.

Bununla birlikte, hikaye tam olarak anlatılmıyor, çünkü burada fiyatı ve istekleri karşılayacak çok fazla değişken bulunmaktadır. E-posta, depolama, dosya depolama ve göz önüne alınması gereken arşivleme gibi önemli alanlarda hala büyük farklılıklar var. Google Apps ve Office 365 arasında hangisi daha ucuzdur diyebilmemiz için her bir ürünün özelliklerine daha ayrıntılı göz atmamız gerekmektedir.

Office 365 ve G-Suite: Özellikleri

File storage

İki ürün grubunda da giriş seviyesi ürünlerine baktığımız da Office 365 burada açık ara önde bulunuyor. G-Suite Basic paketinde kullanıcı başına 30 GB depolama alanı sunarken Microsoft’ ta bu rakam 1 TB olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca G-Suite Basic içinde gelen 30 GB’ lık alan aynı zaman e-posta alanını da içinde barındırmaktadır. Oysa Office 365 Business Essentials’ ta 1 TB’lık dosya paylaşımı yanında 100 GB’ lık mailbox boyutu vermektedir.

E-Posta

Yukarıda da bahsettiğim gibi, konu mailbox boyutlar olunca Office 365 çok daha cömert olmakta. Tüm planlarında mailbox boyutu standart olarak 100 GB olmakta.

İki ürün arasında posta arama işlevselliği göz önüne alındığında G-Suite öne çıkmakta. Ancak Outlook 2016 ile Office 365′ te posta arama motorunu çok ileri bir seviyeye getirdi. Bununla birlikte G-Suite için en önemli handikap posta sıralama ve gruplandırmanıza izin vermemesi. Eğer böyle bir özellik ihtiyaç duyuyorsanız G-Suite bile kullansanız mutlaka Outlook 2016 gibi bir uygulama kullanmalısınız.

Uygulamalar

Aslında işlerin ilginçleştiği yer burası. Potansiyel bulut bilişim müşterileri için Office 365 çok daha önce gözükmektedir. Bunun nedeni çoğu Office 365 paketlerinde kullanmaya alışık olduğumuz Office ürünlerini masaüstü makinenize kurmamıza olanak vermesi. Bulut bilişim uzun zamandır dünyada ve ülkemizde hizmet veriyor olsa bile, çoğu müşteri hala belgelerini offline olarak düzenlemek istemekte.

Bir diğer bilgi ise, Microsoft’un masaüstü uygulamaları Google uygulamalarına göre çok daha kolay bir kullanım sağlamaktadır. Office 365’te Word, Excel, PowerPoint gibi bildiğimiz uygulamalar varken, Google bunlara eş değer olarak Docs, Slides gibi kendi uygulamalarını sunmaktadır.

Ekibinizin kullanım alışkanlıklarını düşünmek zorundasınız. İnsan doğası olarak alışık olduğu uygulamaları kullanmak istemektedir. Office’in çok uzun bir geçmişe sahip olması ve kullanıcılar tarafından benimsenmiş olması en büyük avantaj.

İş Birliği

Bulutta çalışmanın en büyük avantajı getirdiği birlikte çalışma sistemidir. Aynı dosya üzerinde çalışmak isteyen kişiler için ayrı ayrı dosyalar oluşturma yerine bulut üzerinde çalışabilir ve gerçek zamanlı işlemler gerçekleştirebilirler.

Hem Office 365′ te hem de G-Suite’ de çevrimiçi birlikte çalışma özelliği bulunmakta. Ancak mutlaka bir web browser üzerinden çalışılmalı. Microsoft Office 365 burada bir adım öne geçmekte. 2016 sürüm Office programlarında masaüstü uygulamalar ile de dosya üzerinden birden fazla kullanıcı çalışabilir duruma geldi.

Video Aramaları

Hem Office 365 hem de G-Suite video konferans özelliği sunmaktadır. Sırasıyla Skype For Business ve Hangouts. Deneyimlerime göre Skype for Business kurumsal iş hayatına çok uyumlu çalışmakta. Outlook ve diğer uygulamalar ile birlikte çalışarak müsaitlik durumunuzu ve toplantılarınızı buna göre ayarlayabiliyor. Öte yandan Hangouts ise kesinlikle kötü değil. Kullanım kolaylığı bir avantaj olarak düşünülebilir.

Bununla birlikte, Office 365 video konferanslardaki katılımcı sayısında çok daha cömert gözüküyor. Google Hangouts’ da katılımcı sayısı 25 iken Skype For Business’ ta bu sayı 250 kişi olarak belirtiliyor. Hem video konferans hem de genel telefon hizmetleri aradığınız bir özellikle Office 365 size daha fazla seçenek sunmakta.

Senkronizasyon

Yine hem Microsoft hem de Google size bu hizmeti sunmaktadır. Sırasıyla OneDrive For Business ve Google Drive Sync’ tir. Bu uygulamaları cihazınıza kurduğunuzda yerel dosyalarınızı bulut ile senkronize eder ve verileriniz güvenle saklanmış olur.

Bir dosyayı doğrudan masaüstünden başka bir kullanıcıya paylaşmak isterseniz kesinlikle Office 365’in OneDrive for Business’ ı öneririm. Dosya paylaşma işlemini Google’ da yapmak istediğinizde mutlaka web uygulamasına gitmeniz gerekir. Bu da iş akışınızı yavaşlatabilir.

Mobil Uygulamalar

Beklenildiği gibi iki markada da hareket halindeyken dosyalarınıza erişebilmeniz ve üzerlerinde değişiklik yapmanızı sağlayan çeşitli uygulamalar (iOS, Android) bulunmaktadır. Her ikisinde de deneyimim oldukça olumlu.

Office 365 ve G-Suite: Gelişmiş Özellikleri

Bazı G-Suite ve Office 365 planlarında mevcut olan gelişmiş özellikler vardır. Onlardan biraz bahsedelim.

Her iki markanın da Enterprise seviyedeki planları için ortak özellikler şunlar;

 • Intranet oluşturma
 • E-Discovery araçları
 • İleri düzey raporlama
 • E-posta arşivleme

Microsoft, Enterprise planlarında yukarıdakilerin dışında bazı ek avantajlar sunar;

 • Gelişmiş virüs koruması
 • Rights management

G-Suite ile bazı gelişmiş özelliklerin fiyat olarak daha avantajlı olduğunu söylemek mümkün. Örneğin aylık 5$’ lık G-Suite Basic ile Intranet oluşturabiliyorsunuz. Ve e-discovery, gelişmiş raporlama, e-posta arşivleme gibi özellikler ise G-Suite Business ile 10$ karşılığında alınabiliyor. Microsoft’ ta ise bu özelliklerin karşılığı olan E3 20$, E5 ise 35$ olarak karşımızda.

Ancak unutulmaması gereken bir konu var ki, Office 365 E3 ve E5 paketlerinde tüm cihazlarınıza kurabileceğiniz Office 2016 ProPlus ürünü de gelmektedir. Ve bu bize Word, Excel, PowerPoint uygulamalarının yanında Access, Publisher gibi üst düzey uygulamalar sunmaktadır.

Destek

İki markada 7/24 telefon desteği sunmaktadır. Ülkelere göre kendi dillerinde destekleri bulunmaktadır. Ancak kendi dilinde destek almak isteyenler ülkelerin saatlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Arayüz ve kullanım kolaylığı

Peki, hangi marka daha kullanışlı ve kullanımı kolay? Tabiki bu sorunun cevabı da kullanıcıya göre değişmektedir.

Microsoft Office uygulamalarının her yerde bulunması nedeniyle, Office 365′ i kullanan kişilerin çok daha fazla olması Microsoft’u tercih edilmesinin çok önemli bir avantajıdır.

Kullanıcı arayüzleri açısından G-Suite, Office 365’e göre biraz daha kolaydır ve kullanıcı dostudur.

Sonuç olarak her iki ürünün de kullanımı oldukça basittir. MS Office programlarına hakimseniz ve dış kullanıcılarla çok fazla dosya alıp veriyorsanız tartışmasınız seçeneğiniz Office 365 olmalı.

Office 365 ve G-Suite ile çevrimdışı çalışma

G-Suite bir tarayıcı da çalışacak şekilde tasarlandığı için pek çok kişinin aklına Google da çevrimdışı çalışabilir miyiz sorusu gelecektir. Cevabımız Evet. Ancak bunun için yapmanız gereken 2 şey var. 1) Google Chrome’ u yüklemek 2) Dosya senkronizasyonu aktif etmeniz. Bu şekilde internete bağlı olmadığınız zamanlarda Chrome üzerinden dosyalarınıza ulaşabilir ve değişiklikler yapabilirsiniz. İnternete bağladığınız da ise bulut ile senkronize olur.

Office 365 ile bir masaüstü bilgisayarda çevrimdışı çalışmanın en iyi yolu, standart masaüstü uygulamalarını OneDrive’ ın masaüstü uygulaması ile birlikte kullanmaktır. Word, Excel vb. herhangi bir dosyada çalışabilir ve sonrasında bu değişiklikler senkronize edilir.

Office 365′ in mobil uygulamaları da çevrimdışı çalışmanıza olanak vermektedir.

Office 365 vs G-Suite: Sonuçlar

Yazımın sonuna gelirken, yukarıdaki G-Suite ve Office 365 kıyaslamasını okuduktan sonra bu ürünlerden birini seçerken umarım daha net bir fikriniz olmuştur.

Eğer ben karar vereceksem aşağıdaki 6 alandaki konulara yoğunlaşırdım;

 • MS Office programına ne kadar ihtiyacım var
 • Dosya depolama gereksinimim
 • E-Posta depolama gereksinimim
 • Çalışma arkadaşlarımın alışkanlıkları
 • IT Etkileri
 • Ölçeklenebilirlik.

MS Office dosyalarıyla düzenli olarak çalışmak zorunda olduğunuz bir şirketiniz varsa doğal seçin kesinlikle Office 365 olacaktır. G-Suite ile gelen ve giden dosyaları MS Office formatında açıp değiştirip kaydedebilirsiniz anca çok kısıtlı bir işlem sunar.

Şirketiniz de çok fazla posta gönderip, alınıyorsa sınırsız e-posta depolama alanına sahip G-Suite Business ürününü seçebilirsiniz. Ancak bütçenizin üzerindeyse Office 365′ in tüm paketlerinde sunduğu 100 GB mailbox alanı da sizin için fazlasıyla yeterli olacaktır.

Zor bir karar! Umarım bu yazımda sorularınıza cevap bulabilmişimdir.

Related posts
Office 365

Microsoft 365’te Domain nasıl eklenir?

Office 365

PowerApps ile Kamera kontrolü nasıl yapılır?

Office 365

Hibrit yapıda Office 365 kullanıcıları local kullanıcılar tarafında “Send as” yetkinlendirmesi nasıl yapılır?

Office 365

Office 365'te DKIM kaydı nasıl yapılır?

Portal güncellemelerinden haberdar olun!

 

4 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir